Anasayfa / Araba Yarışları / Off Road / Yeni Volvo XC90‘nın Outdoor Performansı

Yeni Volvo XC90‘nın Outdoor Performansı

Volvo’nun bu zaman kadar geliştirmiş olduğu en güzel araç XC 90’nın çok özel bir organizasyonla tanıtıma sunulmuştu.

Yeni XC 90’nın tasarımı ilk bakışta insanı oldukça büyüleyebiliyor. 13 yıldır yollarda gördüğümüz bir önceki nesile kıyasla adeta çağ atlamış olan XC 90’nın artık yeni tasarımıyla çok daha dinamik bir görünüm elde etmiş. Büyük panjurun üzerindeki yeni tasarım ikonik Volvo oku Thor’un çekici diye adlandırılan farları bir hayli dikkat çekici bir görünüm kazanmış. XC 90’nın genel hatlarıyla selefini andırırken geniş cam yüzeyler iç mekanın nasıl ferah olabileceği konusunda bize oldukça ipucu verebiliyor.

Volvo XC 90’nın arka tasarımına gelecek olursak önünden olduğu kadar arka tasarımıyla oldukça şık görünmeyi başarabiliyor. Volvo XC 90’nın iç kabini için bugüne kadar üretilmiş olan en kaliteli Volvo tanımlaması yapıyor. Haksız sayıldıklarınız söyleyemeyiz, kullanılan malzemelerin kalitesi övgüyü hak edecek kadar yüksek. Kokpite dokunduğunuz zaman kaliteyi hissedebiliyorsunuz ve görünüm olarak da oldukça başarılı. Kokpitteki en dikkat çekici özelliği neredeyse orta konsolun tamamını kaplayan dokunmatik tablet benzeri ekran olması. Bu ekran hemen her şeyi dokunarak kumanda edebiliyorsunuz. Bu ekranın tasarımı kadar dokunmatiğin hassasiyeti de kullanmış olduğumuz akıllı telefonları aratmayacak kadar başarılı. Otomobili kontakt çalıştırması düğmesi bile son derece elegant.  Ön kokpitte sunulan yaşam alanı arka sırada böylesine bir SUV’dan beklenmeyecek şekilde otururken yetişkinler için otururken baş ve diz mesafesi boşluğu gayet iyi ayarlanmış durumda. Üçüncü sıradaki koltuklar bagajda gizleniyor normalde 692 litrelik kullanım sunan bagaj bu koltukları aktif olarak kullanıma aldığınızda 314 lt gibi bir iç hacim sağlıyor.

XC 90’nın kaputunun altında D5 diye adlandırılan çift turbo beslemeli dizel motor görev yapıyor. 225 beygir gücünde 470Nm tork üreten bu motorun sadece 4 tekerlekten çekiş sistemi ve 8 kademeli otomatik şanjıman ile alabiliyorsunuz. Bu motorun yakıt tüketim değeri fabrika çıkışı verisi göre 100 km’de sadece 6 litre yakmaktadır. Motorun beraberinde sunduğu performans gayet iyi olmakla beraber XC’90 nın bu heybetli gövdesini hiç zorlanmadan hareket ettirebiliyor. Yüksek torktan dolayı hemen her devirde ayağınızın altındaki pedallarda gücü hissedebiliyorsunuz. Şanzımanın da hem hızlı motorla uyumlu olması sürücün son derece akıcı olmasını sağlayabiliyor.

 

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

Lamborghini Aventador SV’nin Savaşçı Ruhu

Cts, Mayıs 2, 2015 8:59amURL:Embed:Lamborghini Aventador SV’nin Savaşçı Ruhu Ve İtalyanlar Arabayı Yaratttı. Lam­borg­hi­ni, Cenevre …