Anasayfa / Araba Yarışları / Formula 1 / Ve Beklenen Haber; Formula 1’e Kadın Pilot

Ve Beklenen Haber; Formula 1’e Kadın Pilot

Ve Beklenen Haber; Formula 1’e Kadın Pilot

Evet doğru duydunuz kadınlar için Formula 1 geliyor… Umarım Ferrari markasının ön ayak olduğu bu girişimi önümüzdeki sezonda gerçeğe dönüşmüş olarak görebiliriz.

2016 yılı Formula 1 sezonunda düşünülerek grid’de yer alması planlanan Haas F1 takımı (Ferrari), pilot kadrosunda söylenenlere göre kadın pilot Danica Patrick’e yer vermeyi düşündüklerini söylüyorlar.

Formula 1’in yeni takımı gözü olarak bakılan Haas F1 takımı ve gelecek yıl sezonunun hazırlıklarına başlangıç almak için bugünden çalışmaya hızlı bir şekilde başlayan Haas F1 takımı adınıa öncelik olarak düşünülen isim NASCAR’dan tanıdığımız NASCAR pilotu kadın Danica Patrick ile görüşmelere başladığını büyük bir sevinç ile duyururken, diğer kadın pilotların rakip markalar ile görüşmesi için teşvik etmesi olumlu bir adım olarak görebiliriz.

Ferrari motoru ve teknolojisi ile beraber takımı oluşturan Haas F1 takımının ikinci pilotu olan ve yine Ferrari test pilotları Esteban Gutierrez veya Jean-Eric Vergne’den birinin olması listede geçen isimler arasında tahmin ediliyor.

Geçmişe kadın pilotların tarihine kısaca bir göz atacak olursak bazı ukala yorumculara had bildirebiliriz diye düşünüyorum. Bu ukala erkek hegemonyasını kadınlar tarafından yıkılmasını istemeyen arkadaşların daha önceki bu konu hakkında yapmış olduğu yorumlardan hatırlarsak;kadınlar tarafından harcanan enerjiye, sarfedilen efora, su kaybına, yuksek g kuvvetlerine vs. kadın vücudu kesinlikle dayanmazmış. Ama gelin görün ki, 1975 yılında Barcelona pistinde Formula 1 tarihinde kadınlar da yarışmıştı. Tarihe kısa bir yolculuk yaparsak, Lella Lombardi ve Marisa-Terase De Filippis isimleri bazılarının kafasında zil çaldırmış olması gerekir.İlk kadın formula 1 pilotu olan Maria Teresa de Filippis’in Formula 1’de boy göstermesinden bu yana tam koskoca 27 yıl geçmiş. Diğer ikinci pilot olan Lella Lombardi ise o yıl yakıt sisteminde yaşadığı talihsiz bir arıza yüzünden kullanmış olduğu March – Ford 741 yarışa 23’üncü turda veda etmek zorunda kalmıştı.

Daha önce FIA’in de duyurduğu kadınlar için Formula geliyor haberini daha önce sitemizde değinmiştik. FIA’nın duyurduğu bu kararı ilk hayata geçirmek isteyen ilklerin takımı olan Ferrari’den gelmesi açıkcası bizi şaşırtmadı. Bahsedilen yazıya bu link üzerinden ulaşabilirsiniz. http://www.hiztutkusu.com/kadinlar-icin-formula-1-geliyor/

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

Formula 1 Avusturya Grand Prix

Çar, Temmuz 1, 2015 1:42pmURL:Embed:Formula 1 Avusturya Grand Prix Formula 1’de Avusturya Grand Prix’i hızlı …