Anasayfa / Moto GP / Supersport Dünya Şampiyonası’nda Zafer Kenan Sofuoğlu‘nun

Supersport Dünya Şampiyonası’nda Zafer Kenan Sofuoğlu‘nun

Supersport Dünya Şampiyonası’nda Zafer Kenan Sofuoğlu‘nun

Milli sporcumuz Kenan Sofuoğlu çizmeden galibiyet ile ayrılarak podyumun zirvesine çıkan isim oldu.

İtalya’nın Imola kentiyle aynı ismi paylaşan pistte 5. düzenlenen Supersport Dünya Şampiyonası’nda, Kawasaki Pucetti marka motoruyla yarışan gururumuz Kenan Sofuoğlu üst üste kazandığı zaferlere bir yenisini daha ekleyerek 3. galibiyetini alarak zirveye yerleşen isim oldu. Geçtiğimiz haftalarda daha 2  aylık olan oğlunun beyin kanaması geçirmesi sonucu Kenan Sofuoğlu bir hayli üzgündü. Bir çok yorumcu yarışa morali düşük olarak başlayacağını ve bu nedenden dolayı bütün yarış boyunca etkileneceğini düşünmüş olsalar da, Fransız pilotu Cruzel’i arkasında tutmayı başararak ne kadar profesyonel olunabileceğini göstermiş oldu.

Imola kentindeki pist toplamda 4  936 metrelik pistte 17 tur üzerinden kıyasıya mücadeleye ile gerçekleşirken yarışma sıralamasında almış olduğu “pole” pozisyonuyla başlayan MV Agusta Reparto Corse adına yarışan Fransız pilotu Jules Cluzel alarak yarışın start verilmesiyle beraber kalkış sırasında pozisyonunu koruyan isim oldu. Imola pisttinde geçen kıyasıya mücadele yarışa ikinci sırada başlayan Kenan Sofuoğlu ve pole pozsiyonunda başlayan sürücü Jules Cluzel arasında geçti. 6 turda nihai olarak yapmış olduğu atak sonucu rakibi olan Cluzel geçmek istesede bunu ilk başlarda başaramadı. Ataklarına ısrarla devam eden Kenan Sofuoğlu en nihayetinde 9.turda geçebildiği Fransız pilot Cluzel’i arkasında tutmayı başararak galibiyetini elde etmiş oldu.

Şampiyona lideri Sofuoğlu 5. yarışını geride bırakırken toplamda  puanını 105’e yükseltmiş oldu.

Pilotlar ve Markalara göre Klasman

Bu sezonun 5. yarışının bitmesiyle beraber sürücüler kategorisindeki ilk 5 ve markalar klasmanındaki puan sıralama durumu ise şöyle:

SÜRÜCÜLER KLASMANI
1. Kenan Sofuoğlu (Türkiye) – 105 puan
2. Patrick Jacobsen (ABD) – 68
3. Jules Cluzel (Fransa) – 65
4. Lorenzo Zanetti (İtalya) – 57
5. Ratthapark Wilairot (Tayland) – 46

MARKALAR KLASMANI
1. Kawasaki – 105
2.  MV Agusta – 83
3. Honda – 83
4. Yamaha – 25

Yarışsever meraklılarına not; Dünya Supersport Şampiyonası’nın 6. yarışı, 24 Mayıs tarihinde Büyük Britanya’nın (İngiltere) Donington Pisti’nda start alacaktır.

 

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

Dünya Supersport Şampiyonası’nda Zafer Cluzel’in

Pts, Haziran 8, 2015 10:52amURL:Embed:Dünya Supersport Şampiyonasın’da Zafer Cluzel’in İki teker dünyasının en önemli heyecan …