Anasayfa / Oto Haber / Safkan Türk Yarış Otomobili

Safkan Türk Yarış Otomobili

Safkan Türk Yarış Otomobili Dünya

Dünyada 5 tane şampiyona U
luslararası Otomobil Federasyonu tarafından düzenlenmektedir. Beş şampiyonluk yarışlarından biri olan Ralli Cross Dünya Şampiyonasında, Türkiye’yi gururlandıran en önemli haber ise Safkan Türk Yarış Otomobilini, Türk yarış pilotları tarafından kullanılması. Türkiye’ye bu haklı gururu yaşatan ve aynı zamanda kendisi de mühendis olan Halid Avdagiç’tir. Avdagiç, Türk mühendisi ve Türk tasarımcılarının emeğiyle ortaya çıkan yerli bir Türk yarış otomobili olduğunu söylerken, Ralli Cross Dünya Şampiyonasında yarışacak olan otomobil motorunun, motorsiklet fabrikası tarafından üretime geçtiğini söylüyor. Ayrıca motorun 1300 cc ve 150 beygir güç üreten aracın 5 ileri DBG şanzımana sahip olduğunu söylerken, aracın %88 kısmının AVİTAŞ tarafından tasarlanarak üretime geçildiğini ve %12’lik kısmının ise yurt dışından tedarik edildiğini söylüyor. 

Bugüne kadar Kontrol 4 ismini verdikleri yarış otomobilinden 32 adet ürettiklerini, üretilen otomobillerden 25 tanesinin, Dünya Ralli Cross yarışlarında özellikle kullanıldığını söylemekte. Avdagiç, Kontrol 4 isimli yarış otomobillerinin Dünya ve Avrupa şampiyonalarına kabul edilmesi konusunda fazlasıyla zorlu aşamalar yaşadığını ama sonucunda yarışlara sokmaya başardığını ayrıca sözlerine ekliyor. Zorlu sürecin nedenini aktarırken, Uluslararası Otomobil Federasyonunun kendi yönetimi ve kontrolünde olan otomobillerin yarışmasında fazlasıyla sert kurallar koyduğunu ama bunu Safkan Türk yapımı olan Kontrol 4 sayesinde bu engeli aştığını belirtiyor.

2008 yılından buyana Avitas Motorsport firması özgün yarış otomobillerinin tasarlanması, geliştirilmesi ve üretimi konusunda faaliyet göstermekte. Dünya Ralli Cross şampiyonasında AVİTAŞ’ın kendi üretimi olan Kontrol 4’ün yarış pilotluğunu Yiğit Timur üstlenirken, katıldığı yarışı 4. sırada bitirdiğini ve devamındaki 2. yarışta ise bazı teknik problemlerden dolayı 7. olduklarını belirtti. Ayrıca Yiğit Timur, Dünya Ralli Cross şampiyonluğunda hedeflerinin ilk 3’te bitirmek olduğunu söyledi.

Ralli dünyasında, Safkan Türk Yarış otomobili olan Kontrol 4’ün ismini fazlasıyla duyacağımıza benziyor.

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

2017 Audi A4 Sport Sedan

2017 Audi A4 Sport Sedan 2017 Audi A4’ün sade dış görüntüsünün ötesindeki gücü anlamak için …