Anasayfa / Araba Yarışları / Ralli / Ralli Dünyasının Sıradışı Pilotu, Sebastian Loeb !

Ralli Dünyasının Sıradışı Pilotu, Sebastian Loeb !

Ralli Dünyasının Sıradışı Pilotu, Sebastian Loeb !

Dünya Ralli Şampiyonası’nın gelmiş geçmiş en iyi pilotu olan Fransız Sebastain Loeb 26 Şubat 1974 Alsace doğumludur. Sanılanın aksine spora yarış sporları ile değil jimnastik sporu ile başlamıştır. Hatta jimnastikte 4 Alsace Şampiyonluğu, 1 Fransa Bölgesel Şampiyonluk, 1 Fransa beşinciliği kazanmıştır. Ralli dünyasına ise ancak 1995 yılında yani 21 yaşında girebilmiştir. Fransa Citrone Saxo Trophy serisine katılmaya başlamıştır. 1999 yılında bu şampiyona birinciliğinden sonra Citroen Saxo ralli takımına alınmış ve bu takımda mücadeleye başlamıştır.

İlk iki yılında başarılı bir çizgiyi yakalayamayan Loeb, sonraki iki yılında ise önce 14. sonra ise 10. olarak yükselen bir grafik çizmeye başlamıştır. 2002 yılı ise Loeb’in kariyerinde önemli bir yıl olarak geçmektedir. İlk defa Citroen Total takımı ile Dünya Ralli Şampiyonası’nda yarışmaya başlayan Loeb ilk yarış birinciliğini de 2002 senesindeki Almanya Rallisi’nde elde etmeyi başarmıştır. 2003 sezonunda ise bu takım ile Dünya Ralli Şampiyonası’ndaki asıl sıçramasını gerçekleştirmiştir. Dünya Ralli Şampiyonası’ndaki ikinci senesinde 3 birincilik, 3 ikincilik ve 1 üçüncülük ile 7 podyum görmüş ve 2003 senesi sürücüler şampiyonasında ikinci olmayı başarmıştır. 2004 senesi ve sonrası ise Dünya Ralli Şampiyonası’nda tam anlamıyla Loeb şovu vardır. 9 sene üstüste Dünya Ralli Şampiyonası sürücüler sıralamasında birinciliği kimseye kaptırmamıştır Loeb. Bu 9 şampiyonluk ile birlikte elbette birçok rekorda Loeb’e aittir.

Önce 2004 yılında 6 birincilik 6 ikincilik alarak sürücüler şampiyonasında birinciliği kazanmayı başarmış ve bu seri 2013 yılı sonuna kadar bozulmadan devam etmiş ve bu seneler içindeki tüm şampiyonlukları Loeb kazanmayı başarmıştır. Bu yıllarda kırdığı rekorlar arasında en çok galibiyet alan, en çok podyum gören ve en çok puan kazanan pilot gibi birçok rekor mevcuttur.

Loeb’in yarış kariyeri sadece Dünya Ralli Şampiyonası’nda değildir. Bunun yanında 2005 ve 2006 senesinde Pescarolo Sport takımı ile 245 saatlik Lemans yarışlarına katılmış. İlk senesinde yarışı tamamlamayı başaramamasına rağmen ikinci senesinde bu yarışta da ikincilik kazanmayı başarmıştır.

2014 ve 2015 senelerinde ise Citroën Total WTCC Dünya Turing Otomobil Şampiyonası’na katılmış ve ilk senesinde 295 puan toplamayı başararak sürücüler şampiyonasında üçüncü sırada yer almayı başarmıştır. İkinci senesinde ise gelişme kaydederek bu şampiyonayı ikinci sırada tamamlamayı başarmıştır.

Bütün yarış kariyeri başarılarla dolu olan Sebastian Loeb Dünya Ralli Şampiyonası’nda 169 ralliye çıkmış ve bu 169 rallide 78 birinciliğinin yanında 116’da podyum zaferi elde etmeyi başarmıştır. Bu 169 rallide 905 etap birinciliği ve 1625 puan toplamak da mevcuttur.

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

Ayvalık’ta Tarihi Batı Anadolu Rallisi

Çar, Mayıs 20, 2015 1:06pmURL:Embed:Ayvalık’ta Tarihi Batı Anadolu Rallisi Klasik Otomobil Kulübü organizasyonuyla bu yıl  …