Anasayfa / Araba Yarışları / Drag / Porsche’nin Tek Kapılı’dan 4 Kapılı Otomobile Uzanan Hikayesi

Porsche’nin Tek Kapılı’dan 4 Kapılı Otomobile Uzanan Hikayesi

Porsche’nin Tek Kapılı’dan 4 Kapılı Otomobile Uzanan Hikayesi

Porsche’nin bugüne kadar yaptığı ilk dört kapılı sedan otomobili Panemera, ilk otomobil pazarına çıktığında kafalarda insanlar bu kadar farklı bir Porsche’yi satın alabilir mi sorusu vardı. Eskiden dört koltuklu bir Porsche kullanmanız mümkün değildi. O zamanlar küçük bir marka olduğu için arabayı pazara sunmanın şirket için o dönemler çok büyük bir risk olduğunu söyleyebiliriz.Bu riskin bir parçasıda aynı zamanda 200 milyon dolar yatırım yaparak teknoloji harikası fabrikanın genişletilmesini de kapsıyordu. Dünyanın en modern fabrikalarından biri. Panemera modeli firmayı daha önce hiç gitmediği bir noktaya götürüyor.

Panemera’nın üzerindeki örtü ilk olarak 2009 yılında kaldırılan Panemera Porsche hayranlarının büyük bir kısmını hayal kırıklığına uğratarak nefretini kazandığını söyleyebiliriz. Porsche sevenlere göre klasik spor otomobil köklerine uymuyordu. Bazıları bu model için bizim nazarımızda Porsche değil diyenler bile oldu. Panemera Porsche’nin müşteri tabanını genişletmek için oluşturulan hesaplanmış bir risk ve Porsche’nin yapabileceklerinin bir tanımı idi aslında.

Herkes Porsche firmasında spor otomobil bekliyor ve spor otomobil segmentini simgeleyen halen tek kapılı bir otomobil. Söz konusu tek kapılı bir otomobil 40 yıldır üretimde olan Porsche 911. 911 modeli gerçekten kullanmak isteyeceğiniz bir otomobil fakat bir süre sonra bu modelin başka bir türü olmayan gerçekten farklı bir segmente açılan bir otomobil üzerinde düşünmeye başlamasıyla başlıyor. 4 kapılı bir otomobilin üretilmesi hiç beklenmiyordu. Panemera’nın sürüş karakteri 911’e çok benziyor. Ama elbette dört koltuğu var J Yani elimizde Porsche 911’in genetik kodlarına sahip 4 koltuklu bir spor araba var. En üst model Porsche Panemera sıfırdan 100 km’ye 3.8 saniyede çıkıyor.

Ve günümüze geldiğimizde Porsche oynadığı kumarı kazanır. Panemera Porsche’nin Amerika’da en çok satan model haline geliyor. Ama Porsche daha önce hiç dört kapılı ve koltuklu bir araba tasarlamamıştı. Porsche her zaman performans otomobili olmuştu. Dört kapılı olanları bile. Panemera aynı zamanda müşterisine zengin özelleştirme seçeneklerini beraberinde sunuyor. 7 farklı motordan iki farklı şanzımandan ve arkanın itişle motorun dört tekerleği birden çevirdiği kiriş sistemleri arasından istediğinizi seçebiliyorsunuz.

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

PORSCHE MODELLERİ & FİYAT LİSTESİ

PORSCHE 2009 YILI TAVSİYE EDİLEN FİYAT LİSTESİ için TIKLAYIN