Anasayfa / Lastik / Pirelli Lastikleri Formula 1 2015 Sezonu

Pirelli Lastikleri Formula 1 2015 Sezonu

Pirelli Lastikleri Formula 1 2015 Sezonu

Pirelli Formula 1 2015 sezonu için yeni lastiklerini çoktan tanıtmaya başladı bile. Formula 1 2015 sezonunda lastik üreticileri açısından ne gibi yenilikler var ?

Pirelli lastikleri otomobil ve motosiklet yarış dünyasında her zaman daimi olarak en çok tercih edilen lastik markalarından birisi olmuştur. Pirelli firması üretim aşaması öncesi ve sonrası için performans ve güvenilirlik bakımından en iyi sonucu elde etme güdüsüyle hareket eden bir firma olduğunu söyleyebiliriz.

Pirelli, 2015 Formula 1 sezonu için yeni lastik tasarımı ile çoktan görücüye çıktı bile. Firmanın resmi açıklamasına göre “Yeni lastikler, Pirelli mühendisleri tarafından, teknoloji harikası simülasyonlar, takımlardan temin edilen veriler ve elde edilen yarış sonuçları ile birleştirilerek geliştirildiğini” şeklinde ifade ediyor.

Pirelli geçtiğimiz yıl Formula 1 sezonu için üretmiş olduğu tüm lastiklerin üzerinde yeniden çalıştıklarını ifade ediyorlar. Özellikle 2015 sezonu için yeni tasarlanan araçların son teknik özelliklerini de baz alarak, lastik tasarımlarını yeniden geliştirerek başladıklarını ifade ediyorlar. Geçtiğimiz yıl FIA’nın yeni sezonda yürürlüğe girecek olan kuralları, bu yeni lastik tasarımında oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bu değişikliklerden özellikle 2.4 litre hacmindeki V8 motorlar yerine 1.6 litrelik turbo beslemeli V6 motorlar kullanılacağı kararı doğrultusunda değişen hibrid motor ve daha yüksek hızlara dayanabilecek şekilde lastikleri revize ederek yeniden tasarlamış oldular. Geçtğimiz yıl FIA kararı doğrultusunda uygulanmaya başlayan yeni motor regülasyonlarının amacı, ilave torktan ve low downforce yararlanarak patinajı spesifik olarak yükseltmek. Formula 1 2015 sezonu için yeni araçların test sürüşleri gözetlenerek tur başına diğer araçlara göre 2 saniye daha hızlı olduğu gözetleniyor. 2 saniye Formula 1 yarışları için oldukça büyük bir avantaj. Haliyle FIA tarafından yapılan bu motor değişikliği eski Formula 1 yarışlarına göre kullanılan lastiklerin daha dayanıklı ve performansının daha yüksek olması bekleniyor.

Pirelli Formula 1 yeni sezon için,çeker lastiklerin motor gücünü eşit şekilde zemine yansıtabilmeleri ve dayanıklılık performansının artabilmesi için yeni bir tasarım üzerine çalışarak yeni bir karışım sıfırdan geliştirilen yeni bir yapıyla üretiliyor. Pirelli firmasının açıklamalarına tekrar geri dönecek olursak “Lastiklerin tasarımı ve renkleri aynı kalıyor: P Zero Red (Kırmızı – Süper Yumuşak), P Zero Yellow (Sarı – Yumuşak), P Zero White (Beyaz – Orta), P Zero Orange (Turuncu – Sert), Cinturato Green (Yeşil – Geçiş), Cinturato Blue (Mavi – Islak) Lastiklerin arasındaki performans farkı da aynı kalıyor (tur başına ortalama 1 saniye) – yarış başına her aracın iki pit stop yapması hedefi sabit kalırken, yeni jenerasyon araçların stratejik opsiyonları arttırılmaya çalışılıyor.”

 

 

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

Lamborghini Aventador SV Ortalığı Yıktı Geçti

Cum, Mayıs 22, 2015 3:32pmURL:Embed:Lamborghini Aventador SV Ortalığı Yıktı Geçti Mercedes SLS siyah serisinden 26 …