Anasayfa / Araba Resimleri / Pilotu Çılgın Manevrası

Pilotu Çılgın Manevrası

Pilotu Çılgın Manevrası

İniş izni iptal edilen pilotun çılgın manevrası, havadaki bir jetin bize nasıl fren yapılacağını gözler önüne seriyor. Günümüz teknolojilerinin ilerlemesiyle beraber, pilotların potansiyel yeteneklerini daha fazla görür gibi oluyoruz. Spesifik olarak hava kuvvetlerinde görev yapan jet pilotlarının erken yaşta başlayan sıkıntılı eğitim süreci ve aşırı disiplin eğitimi sayesinde havada daha fazla dikkatli olmasını sağladığını görmekteyiz. Görüntülerden izlemiş olduğumuz kadarıyla yüksek manevra kabiliyetine sahip olan bu jetler, pilotun müthiş yeteneğiyle beraber soğukkanlı duruşu ve refleksleri sayesinde hayatta kalabildiğini ve olası bir kazayı engellediğini görüyoruz.  Ama kimi pilotların yorumlarından anladığımız; flapların inişte ve kalkışta açılarak yüksek hızlarda kapatıldığı ve buna ek olarak uçağın inmeye çalışmadığını, bunu bilerek yaptığını belirtiyorlar. İniş iptali olduğu takdirde burnunu o kadar yüksek açıyla kaldıramayacağını, sadece gaza yükleneceği ve 10 ile 20 derece arası burun kalktığından dolayı gaz afterbunerda açılarak köklenerek, tekerlekler piste değer ve touch and go yapılır. Pass geçmenin uluslararası remi protokolünün bu olduğu ve bunun dışındaki pass geçme hareketlerine özel durumlar (acil) haricinde asla izin verilemeyeceği özellikle belirtiliyor.

Bütün yorumların ötesinde, özellikle sorulması gereken soru niçin pilot olmak isteriz? Bunun cevabı kimileri için önüne geçilmesi imkansız bir uçma isteğinden kaynaklanıyor. Dünyada bu uçma isteğini ifade edebileceğiniz başka bir duygunun olmadığı gibi bazıları için uçmak bir bağımlılık veya herhangi bir yerde bulamayacağınız bir özgürlük olarak da tanımlayabiliyorlar. Uçuş eğitimi oldukça zor ve disiplinli bir eğitimi eksiği olmadan bitirseniz bile herkes pilot olmayı ne yazık ki hak kazanamıyor.

İniş izni iptal edilen pilotun çılgın manevrası gerçekten izni iptal edildiği için mi, yoksa sadece şov amaçlı bir gösteri mi, buna izleyenler karar vermeli.