Anasayfa / Araba Videoları / Kaza Videoları / Nascar 2015 Açılışı ve Yaşanan Olaylı Kazalar…

Nascar 2015 Açılışı ve Yaşanan Olaylı Kazalar…

Nascar 2015 Açılışı ve Yaşanan Olaylı Kazalar…

Yarış dünyasında herkesin bildiği üzere dünyanın en agresif ve en sert yarışı NASCAR’dır. Evet, yarış dünyasının en popüleri Formula 1 olabilir ama NASCAR’ın tehlike unsurları göz önünde bulundurduğumuz zaman en heyecanlı ve en çılgın yarışı olarak görebiliriz. NASCAR yarışlarının tarihine baktığımızda epey trajik ölümlü kazalar yaşandığını görebiliriz. Neyse ki bu yıl Daytona pistindeki açılış yarışmasında yaşanan kazalara rağmen ölüm gerçekleşmemesi oldukça sevindirici.

NASCAR Sprint Cup’ta yeni sezon heyecanı ilk olarak 7 Mart tarihinde başlarken, NASCAR’ın ilk yarışı ise Daytona pistinde koşuldu. Günün kazanı ise 19 yaşındaki genç pilot Joey Logano oldu. Logano henüz 19 yaşında ilk zaferini elde ederek NASCAR tarihinde yarış kazanan en genç pilot oldu.

Yarıştaki ilk uyarı bayrağı 3. turda sallanırken, Ronny Stewart aracının kontrolünü kaybederek kötü bir şekilde duvara çarptı. Ronny Stewart’ın arkasında gelen pilot Matt Kenseth de kontrolünü kaybetti. Yarışın finişine 3 tur kala pilot Justin Allgaie büyük bir kaza yaparak seyircilere korku dolu anlar yaşattı. Kaza sonrası pistin yeniden yarışa uygun hazırlanabilmesi için kırmızı bayrak sallanarak yarışa yaklaşık 7 dakika ara verildi. Yarışa tekrar start verildiğinde genç pilot Logano liderliği diğer rakiplerine kaptırmayarak damalı bayrağı ilk gören isimlerden biri oldu. Geçen sene Daytona pistinde birinciliği tamamlayarak şampiyonluğu elde eden isim ise pilot Kevin Harvick yarışmada ikinci sırayı aldı.  Geçtiğimiz sezon NASCAR yarışında birincilik galibiyetine ulaşan pilot Earnhardt Junior ise podyumdaki üçüncülük sırasında yerini aldı.

NASCAR yarışlarını yakından takip edenlerin bildiği üzere yarışlar oval pistlerde 200 ile 500 mil üzerinden 43 aracın katılımıyla yapılır. Diğer motorsporlarının aksine NASCAR’da geçişler çok daha fazla olduğundan yarışta birçok kez lider değişir. ABD’de Amerikan futbolundan sonra en çok izlenen popüler spor dalıdır. Nascar yarışları toplamda 3 seriden oluşur. Nascar’ın en prestijli serisi ise NASCAR Sprint Kupası serisidir.*


* Nascar’ın kısa tarihçesi Wikipedia üzerinden alınmıştır. Daha detaylı bilgi almak isterseniz bu linkten ulaşabilirsiniz. http://tr.wikipedia.org/wiki/NASCAR

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

Drag Yarışlarında Şoke Eden İnanılmaz Kaza

Pts, Mart 16, 2015 4:04pmURL:Embed:Drag Yarışlarında Şoke Eden İnanılmaz Kaza Drag yarışındaki dehşet görülmemiş kaza …