Anasayfa / Moto GP / MotoGP Kenan Sofuoğlu

MotoGP Kenan Sofuoğlu

MotoGP Kenan Sofuoğlu

İzlemiş olduğumuz bu video, 2005 yılında İstanbul’un ilk defa ev sahipliği yaptığı İstanbul Park’ta gerçekleşen, dünyanın en hızlı motosikletlerinin yarıştığı MotoGP görüntüleri. Türkiye’de gerçekleşen İstanbul MotoGP yarışı yaklaşık 50 televizyon kanalından canlı olarak yayınlanıyor. Ve yarışseverlerin ismini çok iyi bildiği, efsanevi pilot Valentino Rossi de yarışmaya katılıyor.

Dünyanın en önemli motosiklet yarışı olarak bilinen MotoGP’ye, Türk pilot Kenan Sofuoğlu, ülkemiz adına yarışmaya katılıyor. Kenan Sofuoğlu’nun hayat hikayesini bilen insanlar, yetenek ve azimle nerelere gelinir sorusuna güzel bir cevap olabilecek olan insanın Kenan Sofuoğlu’nu olduğunu bilirler. Şüphesiz ki Kenan Sofuoğlu, Türkiye Spor tarihinin en önemli isimlerinden biri.

Yarışseverlerin de takip ettiği ve o dönemin en çok tartışılan konusu İstanbul Park pistinde yaşanılan sıkıntılar idi. İstanbul Park pisti Alman mimar ve pist tasarımcısı Hermann Tilke tarafından tasarlanarak hayata geçirildi. Saat yönünün tersine olan yarış yönüyle dikkati çeken pistin en önemli sıkıntı ve pilotların sıklıkla şikayet ettiği konu ise 8. viraj tartışması oldu. Sekizinci viraj ile ilgili yaşanan sıkıntıyı bir türk pilotu şöyle ifade ediyor, “1994’te Ayrton Senna’nın hayatını kaybettiği Imola Pisti’ndeki Tamburello virajında da böyle bir sorun vardı. Ancak orayı yeniden elden geçirdiler” dedi.Artam bir başka noktaya da dikkat çekerek, 8. viraj çıkışında sol taraftaki bariyerlerin piste çok yakın olduğunu söyledi, ” Burası sola doğru atılacak bir spinde şiddetli bir çarpışma sonucu sorun yaratabilir.” “Kolay bir viraj değil ancak araç ayarlarıyla da bu sorun çözülebilir” TOSFED’in başkanı göre “8. virajın seneye de aynı kalacağını ve hiçbir değişiklik olmayacağını ifade ederken “Pistimizin dizaynı böyle yapıldı. Bahsedilen 8.viraj en zorlu olanıdır. Dört virajdan oluşuyor ve sürekli sola dönülüyor. Bu virajı dönmek bir sanattır. Her gelen bu hızla dönerim diyorsa antrenmanla yapabilir. Biraz daha risk alınca hata yapıyorlar. Niye pist dışına çıkmayanlar birşey söylemedi. Belki de Coulthard yaptığı hataya bahane aradı.” O yıllarda dönemin pist tartışmaları bu şekilde süre gelmişti.

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

2017 Audi A4 Sport Sedan

2017 Audi A4 Sport Sedan 2017 Audi A4’ün sade dış görüntüsünün ötesindeki gücü anlamak için …