Anasayfa / Lastik / Michelin Cross Climate; Her hava koşulunda en iyi Performans

Michelin Cross Climate; Her hava koşulunda en iyi Performans

Michelin Cross Climate; Her hava koşulunda en iyi Performans

Lastik dünyasının liderlerinden Michelin, geçtiğimiz aylarda her hava koşulunda en iyi performans sloganı ile piyasaya çıkan Michelin Cross Climate denildiği gibi gerçekten en iyi performansı sağlıyor mu ?

Michelin Cross Climate her hava koşulunda en iyi perfonması sağlamasıyla gerçekten devrim niteliğinde bir lastik. Yaz mevsimin iklim koşullarına göre yaz lastiği performansı, kış mevsiminde ise kış lastiği performansı sunduğu sloganıyla yola çıkan Michelin, lastik dünyasına iddialı bir yenilikle giriş yaparak sektördeki rekabeti hareketlendirdiğini söyleyebiliriz. Herkesin kafasında malum soru ; gerçekten beklentileri karşılayacak 4 mevsim kullanılan bir lastik mi ? Lastiğin tüm hava koşullarında gerçekleştirilen test performansına ve editörlerin yorumlarına bakacak olursak; öncelikle Cross Climate lastiğini Michelin daha çok, Avrupa’daki otomobil kullanıclarının beklentileri ve talepleri doğrultusunda geliştirip ve bu yönde tasarlayarak üretim aşamasına geçtiğini söylüyorlar. Michelin’in bu kararı almasındaki en büyük etken ise, verili istatistiklere göre Avrupa’daki otomobil kullanıcılarının %65’nin kış aylarında kış lastiği kullanmadığı gerçeği ile yüzleşilmesinden sonra müşteri talepleri ve geri bildirimleri sonucunda firma, bu proje için 3 yıl ve çok büyük bir bütçe ayırarak, Cross Climate isimli lastiğini geliştirir. Ve Michelin firması pazara çıkacak bir şekilde üretimine epey bir zamandır başlamış durumda.

Michelin firmasının istatistiki veriler ve müşteri talepleri doğrultusunda geliştirmiş olduğu Cross Climate devrim niteliğinde ve lastik sektöründe ilk olma özelliğine sahip lastik diyebiliriz. Lastik sektöründeki bugüne kadar dört mevsim diye adlandırılan lastikler hem yaz aylarında hem kış aylarında yeterli derecede performans sundukları iddiasıyla piyasada yerini almaya çalışıyordu. Performanslara baktığımızda hiçbir zaman tam anlamıyla firmaların iddia ettiği gibi iyi değeri yakalayabildiğini söyleyemeyiz.  Michelin dört mevsim performans gösteren Cross Climate ile materyal bileşiminde kullandığı özellikler ile hem farklı sırt deseni ile hem yazlık hem kışlık kullanımında; hızlanma, performans, frenleme ve yol tutuşu açısından bu tip beklentileri tam anlamıyla karşılayacağını ve bununla beraber kış aylarındaki kullanımıyla özellikle karlı havalarada çekiş ve frenleme konusunda iyi değerlere ulaştığını söylüyor.