Anasayfa / Araba Videoları / F1 Videoları / Mercedes Gücünü İspatladı – Formula 1 2015 Çin Grand Prix

Mercedes Gücünü İspatladı – Formula 1 2015 Çin Grand Prix

Mercedes Gücünü İspatladı – Formula 1 2015 Çin Grand Prix

Gerek antreman turlarına ve gerekse sıralama turlarına Mercedes’in damga vurmasının gölgesinde Çin Grand Prix’si start aldı. Start ile birlikte ön sıra için Hamilton Rosberg’in önünü kapatarak liderliği kaptırmadı, Vettel’de arka gruptaki Williams Mercedes’lerin atakların hemen karşılık vererek 3. sıradaki yerini korudu. 6. Sırada start alan Raikkonen ise Williams Mercedes’lerin Vettel’in geçmek için aldıkları riskleri cezalandırdı ve önce Massa, daha sonra ise Bottas’ı geçerek 4. sıraya yerleşti. Ufak tefek temaslar olsa dahi genel olarak temiz bir start oldu. Startın tekrarını izlediğimiz zaman net olarak görüleceği üzere start’ın kaybedeni Red Bull Renault’tan Daniel Ricciardo oldu, çıkış yapamayan Ricciardo 7. sıradan 17. sıraya kadar geriye düştü. Startın galibi ise iki basamak birden yükselen Raikkonen oldu.

İlk tur sonunda sıralama:

Lewis Hamilton
Nico Rosberg
Sebastian Vettel
Kimi Raikkonen +2 sıra
Felipe Massa -1 sıra
Valtteri Bottas -1 sıra
Romain Grosjean +1 sıra
Felipe Nasr +1 sıra
Marcus Ericsson +1 sıra
Pastor Maldonado +1 sıra

Carlos Sainz JR ilk turun sonunda spin atmasına rağmen yarışa devam edebildi.

İlk pit stoplara kadar öndeki dörtlü toplam 10 saniye içerisinde değişmeden yol aldı. Bu turlarda asıl heyecan arka arka sıralarda oldu. Bu arada ilk yarış dışı da gerçekleşti ve Force India Mercedes takımından Nico Hulkenberg kenara çekerek yarışı terk etti.

İlk 4’lüden ilk pite giren 14. turda Sebastian Vettel oldu ve yumuşak lastik ile devam etti. İkinci giriş yapan ise Lewis Hamilton’dı. Vettel’den bir tur sonra pite giren Hamilton’ın da lastik tercihi tıpkı Vettel gibi yumuşak lastik oldu. Bir tur sonra ise takım arkadaşı Nico Rosberg pite girdi ve o da yumuşak lastikle tercihi ile devam etti. Aynı turda Raikkonen’de pite geldi ve yumuşak hamur tercih etti. İlk pit  sonunda Mercedes Ferrari ile aynı taktiği izleyerek gücüne güvendiğini belli etti.

Pek bir heyecan olmayan yarışta Red Bull Renault’tan Daniil Kyvat 16. turda motoru alev alarak yarış dışı kaldı.

Bu arada geçen yarıştan alışkanlık olarak pilotlardan iki adet fırça gördük. İlki İlk turun sonunda spin atan Carlos Sainz JR’dan geldi. Spinden hemen sonra pit’e: “Lütfen virajlarda benimle konuşmayın.” diye sitemlerini iletti. Bir de pitlerden sonra Rosberg’e durum bilgisi vermek isteyen pite Rosberg’in yanıtı: “Gereksiz yere konuşmayın, durumu ben de görüyorum zaten.” şeklinde oldu.

Rutin geçen yarışın atraksiyonlarından bir başkası gene Carlos Sainz JR’ın başına geldi. 24. turda Carlos Sainz JR bir anda yavaşladı ve pite vites kutusunun tepki vermediğini iletti. Herkes Sainz JR’ın yarış dışı kaldığını düşünürken düzlükte araba birden tepki vermeye başladı ve hızlandı yeniden.

30. turda ilk 4’lüden pite ilk giren yine Ferrari’den Sebastian Vettel oldu. Bu pitinde Vettel sert lastiğe geçiş yaptı. Hemen ardından ise 30 turun sonunda bu sefer Hamilton değil Rosberg pite girerek sert lastiğe geçiş yaptı. Böylece Mercedes Rosberg’i daha fazla pistte tutup Vettel’in yenş lastiklerle farkı kapatmasını ve pit sonrası öne geçmesini önlemiş oldu. 33. tur sonunda ise Lewis Hamilton pite girdi ve o da sert lastiğe geçti. Raikkonen ise 34. turun sonunda pite girerek o da sert lastiğe geçiş yapmış oldu. 2. pitlerin hemen sonunda ise başlangıçtaki 4’lü sıralama değişmemiş oldu.

Bu arada bir başka heyecan ise çılgın pilot Maldonado’nun pit yerine padoka gitmeye kalkması oldu, Pite girmek için pit yoluna dalan Maldonado pit girişini kaçırarak padok’a yönelmişken hakemlerinde yardımı ile dönüp pit yoluna tekrar girdi.

Sert lastiklere geçiş ile birlikte Ferrari Mercedes ile baş etmekte zorlanmaya başladı ve Vettel ile öndeki Mercedes grubunun arası açılmaya başladı. Sert lastiği kadar 10 saniye içinde sıralanan dörtlü sert lastikten sonra ikişerli iki grup gibi olmaya başladılar. Raikkonen’de gittikçe Vettel ile farkını kapatmaya başladı. Bu arada Maldonado Jensen Button ile girdiği mücalede Button’ın teması ile spin atan Maldonado buradan pite girip çıkmasına rağmen arabasındaki problemler devam etti ve yarışı bırakmak zorunda kaldı.

Mercedes’in ilk ikiyi garntilediği ve Ferrariler ile farkı açtığı evrede Vettel ile Raikkonen’in farkı da 1,5 saniyeye kadar inmişken ve bir üçüncülük mücadelesi izlemeye hazırlanırken son 3 turda yarış severler start düzlüğünde Max Verstappen’in kalması ile güvenlik aracının girişi sonucu bu mücadele bitmek zorunda kaldı. Yarış böylece güvenlik aracı eşliğinde sona ermiş oldu.

2015 Formula 1 Çin Grand Prix sonuçları:

1) Lewis Hamilton Mercedes 1h39m42.008s
2) Nico Rosberg Mercedes 0.714s
3) Sebastian Vettel Ferrari 2.988s
4) Kimi Raikkonen Ferrari 3.835s
5) Felipe Massa Williams/Mercedes 8.544s
6) Valtteri Bottas Williams/Mercedes 9.885s
7) Romain Grosjean Lotus/Mercedes 19.008s
8) Felipe Nasr Sauber/Ferrari 22.625s
9) Daniel Ricciardo Red Bull/Renault 32.117s
10) Marcus Ericsson Sauber/Ferrari 1 Tur
11) Sergio Perez Force India/Mercedes 1 Tur
12) Fernando Alonso McLaren/Honda 1 Tur
13) Carlos Sainz Toro Rosso/Renault 1 Tur
14) Jenson Button McLaren/Honda 1 Tur
15) Will Stevens Marussia/Ferrari 2 Tur
16) Roberto Merhi Marussia/Ferrari 2 Tur
17) Max Verstappen Toro Rosso/Renault

Yarış Dışı:

Pastor Maldonado Lotus/Mercedes
Daniil Kvyat Red Bull/Renault
Nico Hulkenberg Force India/Mercedes

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

Dünyanın En Pahalı ve En Hızlı 10 Arabası

Pts, Temmuz 6, 2015 4:10pmURL:Embed:Dünyanın En Pahalı ve En Hızlı 10 Arabası Dünyadaki En Hızlı …