Anasayfa / Araba Yarışları / Ralli / Manisa Spil Tırmanma Yarışı

Manisa Spil Tırmanma Yarışı

Manisa Spil Tırmanma Yarışı

Batı Anadolu Motorsporları tarafından ilk defa 2013 yılında organize edilen Türkiye Tırmanma Şampiyonası’nın ilk yarışı o Manisa Spil dağında gerçekleşmiş. Manisa ile İzmir şehirlerinin ortasında yer alan Spil Dağı 1517 mertrelik bir yüksekliğe sahip. 1968 senesinden beri milli park ünvanını koruyan dağın çevresinde vadiler ve dere yatakları bulunmaktadır. Manisa Spil Tırmanma yarışına farklı illerden toplamda 13 pilot katılmış. Yarış dağın eteklerinde, 6 km’lik asfalt zeminin 2 defa çıkılmasından oluşuyor.

Yarış dünyasında olduça büyük başarılara imza atan ve ünlü ralli pilotu ayrıca Manisalı olan Volkan Işık, bire bir kendi dizaynı olan yarış aracı Volkicar ile öncü araç olarak yarışmada sembolik bir başlangıç yapmış.

Manisa Spil Tırmanma yarışında birinci kategoride geçen senenin birincisi Peugeot 106 GTI aracı ile İstanbul’dan katılan pilot Ahmet Salih Kandemir birinci alarak galibiyet kazanmış. Kategori ikide ise Fiat Palio Kit Car aracı ile İzmir’den katılan pilot Orçun Nural birinciliği, kategori 3’de ise Peugeot 206 GTI ile Kocaeli’den katılan Tansel Karasu birinci gelirken, kategori 4’de ise Opel Corsa S1600 aracı ile İzmir’den katılan Murat Soyçopur birinciliği alan isim oldu. Ve son kertede kategori 5’de Renault Clio Sport aracı ile İzmir’den Erkan Yanıkoğlu birinciliği alarak galip gelen isimlerden biri oldu.

Manisa Spil Tırmanma yarışmasına İzmir’den katılan yarışmacı İsmail Deveciler yarışı bitirdikten sonra dönüş yolunda, 20 metrelik uçurumdan taklalar atarak yuvarlandı. 6 takla attıktan sonra nihayet aracından ufak bir çizik almadan kurtulmuş olması mutluluk verici.

Manisa Spil Tırmanman yarışmanın ikinci ayağı 30-31 Mart tarihlerinde SOSDER (Sakarya Otomobil Sporları Kulübü) aracılığıyla Sakarya’da düzenlenmiş.

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

2017 Audi A4 Sport Sedan

2017 Audi A4 Sport Sedan 2017 Audi A4’ün sade dış görüntüsünün ötesindeki gücü anlamak için …