Anasayfa / Moto GP / Le Mans 2015 Zaferi Hulkengerg’in

Le Mans 2015 Zaferi Hulkengerg’in

Le Mans 2015 Zaferi Hulkengerg’in

Le Mans, herkesin bildiği üzere dünyanın en zorlayıcı ve en prestiji yüksek olan motorsporları yarışı bu sene 83’üncü Fransa’da gamalı bayrağın işaretiyle start aldı. Açılışa bir çok prestijli şirketlerin katılımıyla gerçekleşen serenomide Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve pistte başlangıç bayrağını sallayan Ford Otomobillerinin büyük patronu Bill Ford da vardı.
18 numaralı Porsche’nin 18 numaralı pilotu Neel Jani yarışa pole pozisyonunda başlarken takımın diğer pilotları Timo Bernhard, Brendon Hartley ve Mark Webber’den Porsche ekibi liderliği Jani’den devraldı.

Yarış başlar başlamaz beraberinde türlü talihsizlikler ve aksaklıklar meydana geldi Audi’nin 7 numaralı pilotu olan Andre Lotterer ilk birkaç pit stop’a girdikten sonra lider olarak yürüttüğü yarışı lastiğinin patlaması yüzünden pite yeniden girmek zorunda kalıd.Oldukça zaman kaybı yaşayan Audi takımı, yarışın ikinci günü Pazar tüm yarışın en iyi ve en hızlı tur zamanını gerçekleştirerek farkı kapatabilmeyi en nihayetin başarmış oldular. Audi takımının üst üste yaşamış olduğu talihsizliklere 8 numaralı sürücüsü olan Loic Duval’in ciddi bir kaza geçirmesiyle devam etti. Önündeki trafik sıkışıklığını atlatabilmek için atak yapan Loic Duval, aniden yolun diğer tarafına savrularak yol kenarındaki bariyerlere çarpmasıyla aracının ucu bütünüyle parçalandı. Kazayı atlattıktan sonra sürücü pist dışına gayet sağlıklı bir şekilde çıkmayı başarabildi.

Le Mans yarışına katılan otomobillerde en dikkat çeken tasarımı Nissan idi ama ne yazık ki üst üste gelen teknik problemler yüzünden aracı yarış dışı kaldı.

Toyota’nın 1 numaralı aracındaki yarışan pilot Anthony Davidson yapmış olduğu hatasını itiraf ederek “aracı yoğun trafik olan ortamda fazla zorladığını ve gövde ile süspansiyonun hasar gördüğünü” dile getirdi. Toplamda 13 dakikalık bir pit stop aralığından sonra dönmüş olsalar bile başlangıçtaki o yakaladıkları tempoyu tutturamadılar. Le Mans 2015 yarışını 6. ve 8. sırada tamamladılar.

Pistte sürekli sorunlar ve teknik problemler ile bocalayan Audi takımı yaşadıkları hibrit sistemdeki arızalarla güç kaybedince, yarışa oldukça iyice asılarak atak çıkışlarıyla Porsche takımına kaptırdılar.

F1 startı pilot Nico Hulkenberg 19 numaralı Porsche aracı ile finiş çizgisini birinci sırada tamamlarken, yarışmayı diğer bir Porsche Brendon Hartley takip ederek ikinci gelen isim oldu.

 

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

AUDI A3 tdi 100ch

AUDI A3 tdi 100ch...