Anasayfa / Lastik / Lastik Nasıl Üretilir ve Yapılır

Lastik Nasıl Üretilir ve Yapılır

Lastik Nasıl Üretilir ve Yapılır – Pirelli Fabrikası

Rahat ve hızlı hareket edebilmek içinse bu zekice yapılmış icata güveniyoruz. Teknisyenler dünyadaki en hızlı binek otomobiller için özel olarak üretilmiş üst seviye lastikleri deniyor. Lastiklerin bu anlamda işi gerçekten zor. Kesinlikle 128 bin km yol alabilecek kadar güçlü ve sağlam olmalılar. Tüm farklı hızlarda ve hava şartlarında iyi yol tutmalılar, büyük bir ağırlığı taşıyabilmeli ve rahat ve konforlu bir yolculuk sunmalılar. Bunu nasıl yaptıklarına gelince, kimya ve mühendisliğin müthiş bir hikayesi.

Hikayemizin başlangıcı Pirelli’nin teknoloji tesisinden başlıyor. Burada gelişmiş endüstriyel robotlar ve ileri bir teknoloji kullanılıyor. Lastik çeşitli parçalardan oluşmakta. Gövde ilk olarak gövde katı adı verilen iki tabaka kauçuk şeridinden oluşturuluyor. Gövde katı genellikle ev mobilyasında kullanılan suni bir lif olan rayonun karıştırılmasıyla elde ediliyor. Rayon kord bezi kauçuğun basınç altında yarılmasını engelliyor. Gövde katından sonra sıra dış yüzeye geliyor. Bu bölüm 2 ton ağırlığında bir aracı kesinlikle taşıyabilmeli. Görevini iyi yapabilmesi için dış yüzeyin kauçuktan fazlasına ihtiyacı var. Diğer bileşenimiz çelik, burada bir robot dış yüzeyin iç kısmına çelik kuşaklarla yerleştiriyor. Ardında robotlar lastiğin diğer parçalarını dış yüzeyle birleştiriyor. İşlemi hatasız yapıyorlar, parçaların uyumu mükemmel. Birleşme noktası asla fark edilmiyor. İki parçanın birleştirilmesinden sonra kalın bir kauçuk katman lastiğin üzerine giydiriliyor. Böylece yeşil lastik olarak bilinen ürün ortaya çıkıyor. Yeşil lastikler otomobilinizdeki lastiklere çok benziyor, ama hala hayati bir özellik eksik, tabii ki oluklar. Oluğun tasarımı lastiğin başarısı için temel bir öneme sahip.

Ses yalıtımı laboratuvarındaki lastik bir dizi ses testine giriyor. Bu testin sebebi ise lastiğin yola çıkmaya uygun olup olmadığını ölçüyor. Videoda eğer dikkat ederseniz mühendislerin neyi incelediğini dikkatle duyabileceksiniz. Hiç bir şey :). Sessizliğin huzurlu sesi. Pirelli özellikle bu aşamayı çok ciddiye alıyor. Görüntülerde görmüş olduğunuz odanın ses yalıtımı gayet iyi yapılmış. Lastik bazı akustik standartlara uyum sağlamalı.

Araçlarımızda kullandığımız lastikler nasıl yapılıyor, hangi üretim aşamalarından geçiyor. ? Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız videonun tamamını izlemenizi öneririz.