Anasayfa / Araba Yarışları / Drift / Lamborghini Aventador SV’nin Savaşçı Ruhu

Lamborghini Aventador SV’nin Savaşçı Ruhu

Lamborghini Aventador SV’nin Savaşçı Ruhu

Ve İtalyanlar Arabayı Yaratttı. Lam­borg­hi­ni, Cenevre otomobil fuarında V12 mo­tor­lu Aven­ta­do­r’­a ye­ni bir ver­si­yon ek­le­di.

Lamborghi’nin kızgın boğa sembolü 50 yıldan fazladır, sıradışı araba tasarımı mühendisliğinin sembolü haline geldi. Günümüzde süper hızlı arabaların yeni dönemi doğarken İtalyan üretici kendini şimdiye kadar ki en büyük hedefine hazırlamış gözüküyor. İtalyan devin gardını döğüşmeden düşürmesi pek mümkün değil, markanın logosunda bulunan bir tutumun dışa vurumu, kızgın boğa. İspanya’nın efsanevi döğüşçü boğalarının cesaretinden kısmen esinlenilmiş. Savaşta benzersiz cesaret örneği sergileyenlerden biri 1993 yılında gösterdiği cesaret nedeniyle ödüllendirildi ve adı Aventador’du. Ve yaklaşık 20 yıl  sonra Lamborghini’nin en son modeli üzerinde hayat bulurken, 2016 yılına çok daha hızlı ve hafif olan Lamborghini Aventador SV modeli ile girdi.

Dünyada gelmiş geçmiş en iyi spor arabayı yaratarak rakiplerini çoktan hezimete uğratmışa benziyor. Süper araba tasarımı kavramını tamamiyle değiştirecek olan oyunun kurallarını yeniden değiştirecek bir araç. Ama Lamborghini’nin en eski en iyilerini yeniden işlemek hiç de kolay olmayacaktı. Mühendislerine ve tasarımcılarına sil baştan yapmaları görevi verildi. Ve Kuzey İtalya’daki mega fabrikasında Lamborghini ekibi bu beklentileri karşılamak için aracın limitlerini pek zorlamışa benziyor. Lamborghini’nin başarısının özünde Sant’agata (Bolognese) var.

Lamborghini markası geçtiğimiz yarım asırdır dünyanın en ikonik spor arabalarının bazılarından sorumluydu. 350 GT, Contact, Diablo. Marka otomobil mühendisliği konusunda kendini hiç frenlemeyen yaklaşımı sayesinde global bilinirlik kazandı. Olağanüstü ve güçlü makinaları sayesinde yıllardır seçkin süper araba üretimi arasında çoktandır yerini aldı. Zamanla ilerleyerek giderek kalabalıklaşan pazarda kesinlikle gönül rahatlığına elbette yer yok.

Şimdi Lamborghini’nin en son kreasyonu olan 2016 model Lamborghini Aventador yollara düşerken yüksek riskli stratejinin başarılı olup olmayacağı görülecek. Lamborghini’nin tekrar güç gösterisinde bulunma vakti geldi. İlk Aventador’ın piyasaya çıkışı ve 4 yıl süren takibi oldukça gizli koşullarda geçiyor. Aventador LP 700-4’in ilk lansmanı şirketin geleceği için oldukça büyük anlam taşıyor. Aventador’un tasarlarken 2 jenerasyonu atlayacak bir şey olmalıydı. Lamborghi’nin alameti farikası ve V12 motor ile çalışan saatte 350 km’ye kadar çıkabiliyor. Ve 0’dan -300 km/s arası sadece 24 saniye de alabiliyor. Bu onların şimdiye kadar en hızlı arabaları. Fakat hız Aventador SV’nin önceliklerinin en üst sırasında kesinlikle yer almıyor. Günümüzde güç ağırlık oranı hakkında konuşmak çok daha önemli. Bu şu anlama geliyor, arabanın gücü ve ağırlığı arasındaki dengeyi bulabilmek. Çünkü çok daha iyi bir sürüş deneyimi yaşıyarak, çok daha fazla keyif alıyorsunuz.

Cenevre otomobil fuarında tanıttığı en son model Lam­borg­hi­ni Aven­ta­do­r’­ın kaputunun altında 6.5 lit­re­lik at­mos­fe­rik V12 mo­tor, SV modeli için sil baştan ta­sar­lan­mış. Ayrıca çok ha­fif bir eg­zoz sis­te­mi araca eklenmesinin faktörüyle mo­tor tep­ki­si oldukça iyileştirilerek daha iyi bir konuma getirildi. Lamborghini Aventador SV tam tamına 750 bey­gir güç ve 690 nm tork üretirken,araba için Lamborghini mar­ka­sının özel olarak tasarladığı ISR şan­zı­ma­nı kul­la­nıyor.

Lamborghini 2016 model Aventador SV için özel olarak ağır­lı­ğın azal­tıl­ma­sı­na odak­lanırken bir bütün olarak ae­ro­di­na­mik açı­dan da oldukça et­ki­le­yi­ci bir oto­mo­bil üretmiş. Aracın hafifletilmesinde spesifik olarak kar­bon el­ya­f kul­la­nması baş­ta ol­mak üze­re ağır­lık azaltma­ya yö­ne­lik mü­hen­dis­lik arge ça­lış­ma­la­rının gayretiyle toplamda ara­cın ağır­lı­ğı 50 kilogram daha düşürülüyor yani toplamda araç 1525 kg. Aventador hafiflik konusunda bu projenin ilk denemesi.

Tekrar tasarlamak ve yeniden tasarlamak. Bu yenilik ruhu Aventador’un her parçasında mevcut. Çünkü Lamborghini en tepe olmak için verilen savaşın gerekli tedbirli alarak kazanılacağını gayet iyi biliyor. Ve bu mücadeleci yaklaşım en fazla onların arabalar için tamamen yeni bir konseptte yeni seviyede taşıdıkları hafif konstrüksiyona verdikleri önemde görüyoruz. Tamamen karbon fiber bir monokok, bu yapılar yarış arabalarında ortak. Ama yüksek maliyetli materyaller ve yorucu üretim yöntemleri yüzünden süper araba üreticileri kullanamıyor, bu yüzden karbon fiberi alimunyim gibi daha ucuz elementlerle birleştirmek zorunda kaldılar ve bu zamana kadar böyle oldu. Geliştirme ekibi bu yarış arabası teknolojisinin toplu üretilmesine olanak sağlayan bir yöntem tasarlamasıyla başlar. Fakat bunu yapabilecek özel bir tesis gerekiyor ve bu yüzden 2009 yılında şirketin ana merkezine yakın bir yerde Aventador’un benzersiz karbon fiber gövdesinin yapımına adanmış tamamen yeni bir mega fabrika inşa ediyorlar. Gövdedeki güç ağırlık oranı dengesi sonrasında aracın yol tutuşu büyük bir ölçüde gelişiyor.

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

Bugatti Veyron vs Lamborghini Aventador vs Lexus LFA vs McLaren ile Kapışıyor

Per, Temmuz 2, 2015 3:07pmURL:Embed:Bugatti Veyron vs Lamborghini Aventador vs Lexus LFA vs McLaren ile …