Anasayfa / Lastik / Kış Lastiği Olamayana 519 TL Para Cezası

Kış Lastiği Olamayana 519 TL Para Cezası

Kış Lastiği Olamayana 519 TL Para Cezası

Evet, doğru duydunuz kış lastiği olmayana 519 TL para cezası trafik polislerinin kontrolünde kesilecek. 2012 yılında yürürlüğe giren bu yönetmelik, Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı tarafından hazırlanmış olup ”Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik”te, kötü ve soğuk hava koşullarına uygun olmayan, kar lastiği kullanmayan otomobillerin yola devam etmelerine kesinlikle izin verilmeyecek yönünde.

Bu görüntüler özellikle otomobil sahiplerini ilgilendiriyor. Kış lastiği özellikle hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğünde ıslak, çamurlu ve karlı zeminlerde daha iyi yol tutuşu ve yüksek güvenlik sağlamaktadır. Eğer sürücüler kış lastiğini takmazlar ise 519 TL para cezası var. Bu arada trafik polisleri tarafından kesilen ceza sadece para ile sınırlı değil. Araç sahipleri ikinci kez trafik polisine yakalanırsa aracı bağlanacak. Para cezasının onaylandığı ilk gün polislerin denetime çıkarak araçları durdurduğunu ve tek tek lastikleri kontrol ettiğini görüyoruz. Polislerin denetim sırasında tekrar ve tekrar sürücülere 1 Aralık itibariyle kış lastiklerinin kullanılması gerektiğini yeniden hatırlatarak, para cezası kestiğini görüyoruz.

Kış lastiklerini ayırt etmek artık çok kolay. Lastiklerin üzerinde M+SB ve kar işareti varsa bu lastiklerin, kış lastiği olduğu anlamına geliyor. Kış lastiği olmayana 519 tl para cezası sadece İstanbul ile sınırlı değil, Edirne’de de trafik ekiplerinin denetim yapmakta olduğunu görüyoruz. Bu denetimde şehirlerarası çalışan ticari araçlar durdurularak kış lastiği olup olmadığı kontrol edilerek para cezası kesilmektedir. Trafik polisi yetkilileri tarafından, bu sene önlemini almayıp yola çıkan otomobillerin daha sıkı kontrolden geçirerek, soğuk hava koşullarına uygun olmayan ve kar lastiği kullanmaya arabaların yola çıkmalarına izin vermeyeceğini söylemekte.

Siz siz olun kötü hava şartlarında kış lastiği olmadan yola çıkmayın…

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

2017 Audi A4 Sport Sedan

2017 Audi A4 Sport Sedan 2017 Audi A4’ün sade dış görüntüsünün ötesindeki gücü anlamak için …