Anasayfa / Moto GP / Kenan Sofuoğlu Bir Yıl Sonra Yeniden Zirvede

Kenan Sofuoğlu Bir Yıl Sonra Yeniden Zirvede

Kenan Sofuoğlu Bir Yıl Sonra Yeniden Zirvede

İspanya’daki Aragon Pisti’nde düzenlenen Dünya Supersport Motosiklet Şampiyonası’nın 3. ayağını kazanan Kawasaki Puccetti takımı adına yarışan pilotumuz Kenan Sofuoğlu, bir yıl sene sonrasında podyumun zirvesine çıkmayı başarabildi.

Dünya Supersport Motosiklet Şampiyonası, İspanya’nın Alcaniz kentinde 5 bin 77 metrelik Aragon Pisti’nde yapılan yarış toplamda 16 tur üzerinden gerçekleşti. Yarışmanı ilk 10 turu Jules Cluzel, Kenan Sofuoğlu ve Patrick Jacobsen arasında geçerken, nefes kesen bir mücadeleye ve renkli görüntülere sahne oldu.

Yarışma boyunca yarışmanın liderliği, 2 tur bitiminden sonra diğer rakiplerinden koparak 3 isim arasında birkaç kez el değiştirerek gerçekleşti. Yarış bitimine 7 tur kala Kenan Sofuoğlu, Jules Cluzel’i geçerek birinci sıraya yerleşmeye başararak podyumun birinci basamağını garantileyen isim oldu. Devam etmekte aynı turun bitişinde, ne yazik ki pilot Cluzel’in motoru mekanik bri arıza sonucu yarış dışı kalarak, yarışı bırakmak zorunda kalması Kenan Sofuoğlu için bir avantaj oluşturdu. Dünya Supersport Motosiklet Şampiyonadaki en önemli rakiplerinden birisi olan Cluzel’in motor arızası yüzünden yarış dışı kalmasını avantaja çevireceğini düşünerek rahatlayan Sofuoğlu, yarışmanın kalan turlarda ise hata yapmamaya dikkat ederek bitiş çizgisini ilk sırada geçen isim oldu.

Talihsiz bir şekilde Cluzel’in yarış dışı kalmasıyla büyük bir avantaj yakalayan Sofuoğlu, genç rakibinin önünde rahat bir şekilde zafere imza atmasını sağlamış oldu. Sofuoğlu’nun 3.2 saniye arkasından gelen Kawasaki Intermoto Ponyexpres takımı adına yarışan Patrick Jacobsen ikinci olurken, 5.6 saniye gerisinden gelen PATA Honda adına yarışan Kyle Smith ise yarışmada üçüncülük yerini alan isim oldu. Yarış bitiminde toplamda puanını 55’e çıkaran Kenan Sofuoğlu’na en yakın rakibi olan Jacobsen’in 13 puan önünde sürücüler kategorisinde liderliğe yükselen isim oldu.


Yarış bitiminden sonra basına demeç veren Sofuoğlu, takımına öncelikle teşekkür ederek başlarken, sözlerine
“Tayland’daki sonucun ardından, bugün kazanırsak liderliğe çıkacağımızı biliyorduk. Benim için çok anlamlı bir galibiyet, yaklaşık bir seneden sonra yarış kazandım ve tekrar liderliğe yükseldim. Buradan takımdaki herkese çok teşekkür ediyorum. Emekleri çok büyük. Motoru çok iyi hazırladılar ve bugünün esas galibi onlar. Dün Toprak’ın birinciliği de beni çok mutlu etti, ekstra bir motivasyon sağladı. İnşallah İspanya’dan üçte üç ile ayrılacağız. Bizi destekleyen herkese çok teşekkürler!”  şeklinde duygularını ifade etti.

Geçtiğimiz aylarda ilk defa baba olma sevinci yaşayan Kenan Sofuoğlu böylelikle sezonun ilk, kariyerinin 28. yarış zaferine ulaşmış olarak çifte zafer yaşamış oldu. Geçtiğimiz sezonlarda yaşamış olduğu birçok talihsiz teknik sorunlar nedeniyle bitiremeyen Sofuoğlu, geçtiğimiz yıldan bu yana ilk galibiyetini almış oldu.

Sürücüler ve markalar klasmanı

Sezonun 3. yarışının bitimiyle pilotlar ve markalar kategorisinin ilk 5 sırasındaki puan durumu ise şöyle:

Sürücüler klasmanı sıralaması

1. Kenan Sofuoğlu (Türkiye) – 55 puan
2. Patrick Jacobsen (ABD) – 42
3. Ratthapark Wilairot (Tayland) – 36
4. Gino Rea (Büyük Britanya) – 35
5. Lorenzo Zanetti (İtalya) – 31

Markalar Kategori Sıralaması

1. Honda – 57
2. Kawasaki – 55
3. MV Agusta – 43
4. Yamaha – 17

Yarışsever meraklılarına not; Dünya Supersport Şampiyonası’nın 4. yarışı, 19 Nisan’da Hollanda’da start alacaktır.

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

Dünya Supersport Şampiyonası’nda Zafer Cluzel’in

Pts, Haziran 8, 2015 10:52amURL:Embed:Dünya Supersport Şampiyonasın’da Zafer Cluzel’in İki teker dünyasının en önemli heyecan …