Anasayfa / Araba Yarışları / Formula 1 / Kadınlar için Formula 1 Geliyor…

Kadınlar için Formula 1 Geliyor…

Kadınlar için Formula 1 Geliyor…

Şimdilik bir dedikodu olarak gözükse de kadınlara Formula 1 yolu gözükmeye başlıyor. Bence Formula 1 kurulu bu karar için çok geç kaldı bile diyebiliriz. Düşünsenize 2015 yılındayız ve Formula 1 yarışında kadınlar yok… Bu karar şimdilik bir söylenti de olsa bir an önce bu kararı alıp uygulamaya başlamaları kesinlikle gerekiyor. Umuyorum ki kadınlar için Formula 1 yolu gözükür. Neden erkeklerin rekabet ettiği bir alanda kadınlar boy göstermesin ki, motor sporları konusunda oldukça başarılı olan kadınlar olduğunu ve bu alanda yeterince kendilerini ispat ettiklerini biliyoruz.

Bazı ukala yorumcular tarafından harcanan enerjiye, sarfedilen efora, su kaybına, yuksek g kuvvetlerine vs. kadın vücudu kesinlikle dayanmazmış. Ama gelin görün ki, 1975 yılında Barcelona pistinde Formula 1 tarihinde kadınlar da yarışmıştı. Tarihe kısa bir yolculuk yaparsak, Lella Lombardi ve Marisa-Terase De Filippis isimleri bazılarının kafasında zil çaldırmış olması gerekir 🙂 İlk bayan formula 1 pilotu olan Maria Teresa de Filippis’in Formula 1’de boy göstermesinden bu yana tam koskoca 27 yıl geçmiş. Diğer ikinci pilot olan Lella Lombardi ise o yıl yakıt sisteminde yaşadığı talihsiz bir arıza yüzünden kullanmış olduğu March – Ford 741 yarışa 23’üncü turda veda etmek zorunda kalmıştı.

Ferrari, McLaren, Red Bull ve Lotus gibi Formula 1’e katılan markaların bu öneri sonucu oluşan karara bir hayli sıcak baktığı görülüyor. Ayrıca İngiliz otomobil yarışçılarından Susie Wolff “bu spor dalının erkeklerle karışık olarak yarışmanın zorluğuna değinerek aynı pistlerde Formula 1’in erkek ve kadın iki bölümde yapılmasının yararlı olacağını” belirterek, ne kadar doğru bir karar olduğunun üzerinde duruyor. Ve konunun yetkili isimleri ise otomobil dünyasında ve kullanımında kadınların ağırlığının her geçen gün daha da arttığına dikkat çekiyor ve bu düşüncenin yarışa katılan sponsor firmalar tarafından destekleneceğini ve kadınların da bu spora daha fazla ilgi göstereceğini savunuyorlar. Ve haklılar da.

Bu arada Milliyet gazetesinin yapmış olduğu habere göre “İspanyol medyası Formula 1’in patronu olan Bernie Ecclestone’nin bu yarışın kadınlar içinde oluşturulması yönünde bazı otomobil firmaları ile görüşmeler yaptığını ve anlaşmanın imza aşamasına kadar gelmiş” olduğunu iddia ediyor.

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

Formula 1 2015 Kanada Grand Prix Antreman ve Sıralama Turları

Cum, Haziran 19, 2015 1:34pmURL:Embed:2015 Kanada Grand Prix Antreman ve Sıralama Turları: Formula 1 takviminin …