Anasayfa / Moto GP / İstanbul Park MotoGP

İstanbul Park MotoGP

İstanbul Park MotoGP

Süper motosikletle akrobasi gösterisi…Yarışmacı motorla yapılması zor hareketleri yapıyor. Bu hareketleri yapmak gerçekten cesaret ister. Merak ediyorsanız işte o hareketler …

Dünyada en çok itibar gören motosiklet yarış etkinlikleri arasında yer almakta olan Dünya Superbike Şampiyonası’nda sezonun 11. ayak yarışı İstanbul Park pistinde yapıldı. Yarışmayı takip edenlerin bileceği üzere, ülkemizi temsilen Red Bull sponsorluğu altında milli pilotumuz Kenan Sofuoğlu’da yarışmaya katılmıştı. Yarışma haricinde hafta sonu belirli periyodlarla tekrarlanan, özel motosiklet ve bisiklet akrobasi showları motorspor tutkunlarının eğlenceli vakit geçirmelerini sağlıyor. İzlemiş olduğumuz bu görüntüler yarışma öncesi yapılan stunt show, yani motorsiklet akrobasisi gösterisinden alınmış. Gösteriyi yapan motosikletçinin gerçekten ciddi bir yetenek olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Arkadaşın Süper Mario gibi ayağa kalkarak kendi etrafında dönmesi, şaka gibi gözükse de, bir çok stunt işine gönül vermiş insanın sıklıkla yaptığı bir akrobasi hareketidir. İstanbul Park MotoGP etkinlikleri kapsamında izlediğimiz akrobasi hareketlerinin bir çok farklı şekli elbette mevcuttur. Her şeyi mümkün gibi gözüktüğü bu çağda, motor sürücülerinin yaratma gücüne kaldık tabii 🙂 İmkansız gibi gelen bu hareketleri gördüğümüz de, Vay be! diyeceğiniz bir an ile karşılaşmanız olası. Bunu en azından garanti edebiliriz.

Stunt bir kesime göre gerçekten bir yaşam biçimi. Akrobasi hareketleri bir çok motorsiklet sürücüsünün başının altından kalkabileceği bir durum olmayıp, bunun için özel eğitim almak gerektiğini de ayrıca vurgulamamız gerekiyor. Aslında bazı akrobasi severlerin stunt show için önceden yapmış olduğu bazı hazırlıklar olabiliyor. Mesala yolun kayması için zeminin yağlanması gibi 🙂 Doğru duydunuz zemin yağlanıyor…:) Ve ayrıca Amerika’da dublör okullarında özellikle stunt akrobasi dersleri olduğunu biliyor muydunuz ? İzlemiş olduğumuz motorsikletli aksiyon sahnelerinde oynayan bütün dublörlerin, bu işin eğitimini almış kişilerden oluştuğunu söyleyebiliriz.

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

2017 Audi A4 Sport Sedan

2017 Audi A4 Sport Sedan 2017 Audi A4’ün sade dış görüntüsünün ötesindeki gücü anlamak için …