Anasayfa / Araba Yarışları / Formula 1 / Honda’nın Mclaren ile Dönüşü

Honda’nın Mclaren ile Dönüşü

Honda’nın Mclaren ile Dönüşü

Bu sene değişen kurallar ile birlikte Formula 1 dünyası eski bir dost yarış dünyasına geri döndü. Mercedes motoru kullanan Mclaren takımı Formula 1 2015 sezonunda Honda ile çalışma kararı aldı. Honda en son 2008 yılında Formula 1’de yer almış ve daha sonra Formula dünyasına veda etmişti.  1.6lt direct injection turbocharger’lı V6 motorlar ve enerji geri kazanım sistemleri ile yarışılacağının belli olmasından sonra bu geri dönüş kesinleşmiş oldu. Bu geri dönüş çerçevesinde bir de önemli transfer gerçekleştirdi Mclaren takımı Ferrari ile geçtiğimiz sezon büyük hayal kırıklığı yaşıyan 2005 – 2006 sezonu şampiyonu Fernando Alonso’da Formula 1 2015 sezonu için Mclaren Honda takımı ile anlaştı. Aynı zamanda geçen sene de takımla yarışan 2009 şampiyonu Jensen Button’ı da takımda tuttular.

Mclaren Honda yeni aracı MP4-30’u ile yarışırken bu arabada Honda RA615H motorunu kullanma kararı aldı. Herşey güzel gözükse de sezon öncesi testlerinde ortaya çok sayıda handikap çıktı. Hiçbir testte MP4-30 tam randımanlı çalışamadığı gibi birçok testi de yarım bırakarak sezona hazır olmadığının sinyallerini sezon öncesinde verdi. Bunda Honda’nın acemiliğinin yanı sıra sezona Mclaren’in de hazırlıklı olmadığı net bir biçimde ortaya çıktı. Kabus gibi geçen testler sonunda son testler için Barcelona yolunu tutan burada çok kötü bir şanssızlık ile karşılaştılar. Fernando Alonso testler esnasında kaza yaparak bilinç kaybına uğradı ve neredeyse iki hafta boyunca 13 yaşına geri döndü. Bu kaza neticesinde sezonun ilk yarışı olan Avustralya Grand Prix’inde doktorların yarışabilir raporuna rağmen Alonso riske edilmedi.

Sorunlarla dolu test sürecinden sonra sezonun ilk yarışının kötü geçeceği gün gibi ortada idi. Sıralama turlarında Jensen Button ve Alonso’nun yerine yarışan Kevin Magnussen en yakın rakiplerinden iki saniye geride kalarak  ilk eleme turunda elendiler ve yarışa en son sıradan başlamak zorunda kaldılar. Yarış içinde ise Magnusen hiç start alamazken, Button en yakın rakibinin 1 tur arkasından en son sırada yani 11. Sırada yer alabildi.

Sezonun ikinci yarışı olan Malezya Grand Prix’inde ise bu sefer sıralama turlarında derecelerini geliştiren Mclaren Honda gene ilk eleme turunda elense dahi bu kez sonuncu takım olmayıp Marussia Ferrari takımını geçmeyi başardılar. Alonso bu Grand Prix ile Formula 1 2015 sezonunda ilk kez pite çıkmış oldu. Ama sıralama turları sonrası yarış hem Button, hem de Alonso için felaket ile sonuçlandı ve her iki pilotta motor arızası nedeniyle bitişe ulaşamadılar.

Sezonun üçüncü Grand Prix’i olan Çin’de ise sıralama turlarında gene görülen bir gelişme vardı Mclaren Honda’da. Marussia Ferrari’leri geçmeye başaran Mclaren Honda pilotları Button ve Alonso sıralama turları sonunda 17 ve 18. sırayı alsalar da Force India Mercedes takımı ile aralarındaki fark da saniyenin 1000’de birine kadar düştü. Yarış da da takımdaki gelişme devam etti ve her iki sürücü de bitiş çizgiini görmeyi başardılar. 16 pilotun bitirdiği yarışı Alonso 12. sırada bitirmeyi başarırken takım arkadaşı Jensen Button’da 14. sırada finiş görmeyi başardı.

Şu ana kadar koşulan son yarış olan Bahreyn Grand Prix’inde ise Jensen Button motor problemi neticesinde sıralama turları dahil hiç piste çıkamasa bile Fernando Alonso sıralama turlarında bu sezon içinde ilk defa ilk eleme turunu geçerek ikinci eleme turuna kalmayı başardı. İkinci eleme turunda da Toro Rosso’dan Max Verstappen’i mağlup etmeyi başararak bu sezon Mclaren Honda takımı için en yüksek yarış başlama sırası olan 14.’lüğü kazanmayı başardı. Yarış ise daha umut verici idi, neredeyse puan bile alabilecek konuma erişti Alonso Mclaren Honda’sı ile ama bunu başaramadı ve yarışı 11. olarak tamamladı

Yeni bir takım olmanın acemiliğini tam olarak yaşayan Mclaren Honda yavaş yavaş da olsa Formula’ya uyum sağlıyor ve gün geçtikçe gelişiyor. Tabi ki bu sezon için podyum ya da takım sıralamasında üst sıralar gibi bir hedefi yok Mclaren Honda takımının, öncelikli hedefleri orta sıra bir takım olabilmeyi başarmak ve yarıştan puan alabilmek ama bu ilk sezonları gelecek sezonlarda uyum arttıkça ne olacağını kimse bilemez. Unutulmamalı ki Mclaren Honda ile bir dönem imza atmış bir takım ve o günlere neden dönüş yapamasınlar.

Takımdaki gelişimi görme açısından takımın pilotlarından Fernando Alonso’nun son Bahreyn Grand Prix’si sonrasındaki demecine bir göz atmak yeterli:

“Her zaman ileriye doğru gidiyoruz.”

“Her gün uyandığımda heyecan verici bir mücadeleye giriyoruz. İçinizde bu projeyle ilgili bir çok şey uyanıyor ve heyecanınız artıyor.”

“İlk yarışların sonunda elde ettiklerimiz harika ve bu süreçten zevk alıyorum.”

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

Dünyanın En Pahalı ve En Hızlı 10 Arabası

Pts, Temmuz 6, 2015 4:10pmURL:Embed:Dünyanın En Pahalı ve En Hızlı 10 Arabası Dünyadaki En Hızlı …