Anasayfa / Araba Yarışları / Formula 1 / Honda Formula 1’e Dönüşü

Honda Formula 1’e Dönüşü

Honda Formula 1’e Dönüşü:

Bir süredir Formula 1’de yer almayan Honda 2015 sezonu ile birlikte Formula 1’e Maclaren takımı ile geri dönüş yaptı. Mclaren yeni aracı MP4-30’da Honda motoru kullanmaya karar verdi. Bu kararın alınmasında özellikle FIA’nın yeni sezonda yürürlüğe girecek kuralları etkili oldu. Bu değişikliklerden özellikle 2.4 litre hacmindeki V8 motorlar yerine 1.6 litrelik turbo beslemeli V6 motorlar kullanılacağı kararı bu dönüşte çok etkili oldu. Honda uzun zamandır içten yanmalı motorların verimliliğinin arttırılması ve hybrid sistemler gibi enerji yönetim teknolojilerinin geliştirilmesi için çalışmalar yürütttüğü ve özellikle son dönemde bu sistemlerin öncüsü konumunda olduğu otomobil dünyasında bilinen bir gerçek. Dolayısıyla Formula 1’de bu motor teknolojilerini daha da geliştirilebilme imkanı bulacak olması Honda’nın yarışlara katılım kararında büyük etkisi mevcut.

Honda’nın 1.6 litrelik turbo V6 motorlar üzerindeki uzmanlığını da kullanarak Mclaren yeni aracı MP4-30 ile Formula rekabetinde bir adım öne geçmeyi tasarlıyor. Bu planlama doğrultusunda geçen sene Ferrari’de yarışan ve daha önce şampiyonluğu olan Fernando Alonso’yu da takıma kazandıran Mclaren yeni aracıyla ilk testlerde henüz tam hazır gözükmese dahi sezon içerisinde etkili olacağı ve podyum yarışında yer alacağı muhakkak olacak.

Mclaren MP4-30 aracında Honda’nın 145 kg ağırlığındaki 1,6 litrelik RA615H motorunu kullanacak. Yeni kurallar doğrultusunda 8 ileri vitese sahip bu motor, 6 silindir ve 24 subap içermektedir. Bu motorların bir başka özelliği ise eski motorlara göre çok daha çevre dostu bir motor olması.

Konu hakkında açıklama yapan Honda Motor Co.Ltd. Başkan ve CEO’su Takanobu Ito “Honda, kuruluşundan bu yana yarışların heyecanıyla büyüyen bir şirket oldu. Dünyanın en prestijli otomobil yarışlarına katılarak teknolojilerimizi ve çalışanlarımızı geliştirme konusunda uzun bir tarihe sahibiz. Çevreciliğe odaklı yeni Formula 1 düzenlemeleri bize gelişmiş teknolojiler üretme konusunda daha da ilham verdi ve bu katılım kararımızı destekledi. FIA’nın bu zorlu ama bir o kadar da heyecan verici yeni düzenlemeleri, çevreci teknoloji geliştirmeye odaklanmış üreticiler için oldukça çekici. Dolayısıyla FIA’nın kararına saygımız sonsuz. FIA Başkanı Jean Todt ve Formula 1 Grup CEO’su Bernie Ecclestone’a Formula 1’e katılımımız konusunda gösterdikleri anlayış ve işbirliği için şükranlarımızı sunarım. Honda’nın şirket sloganı ‘Hayallerin Gücü’. Sloganımız, bizim hem müşterilerimiz hem de takipçilerimizle hayallerimizin peşinden koşma ve gerçekleştirme arzumuzu temsil ediyor. McLaren ile birlikte Honda Formula 1’de yeni bir başlangıç yapacak” dedi.

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

Kenan Sofuoğlu Düştü ve Cluzel Kazandı

Pts, Haziran 22, 2015 9:30amURL:Embed:Kenan Sofuoğlu Düştü ve Cluzel Kazandı Dünya Süpersport Şampiyonası’nın İtalya’da yapılan …