Anasayfa / Araba Yarışları / Drift / Hız Tutkusu Drift Team

Hız Tutkusu Drift Team

Osaka Sokak Drift takımı tarafından hazırlanan drift gösterisi videosu

Hız Tutkusu Drift Team

Çoğu insan bildiği üzere drift Japonya’nın dağlık zirvelerinden sokaklara inerek doğdu. Bu iş için özellikle modifiye edilmiş araçlarla, aracın arka kısmının viraja girmeden kaydırarak viraja daha hızlı girme sanatının adıdır, drift. Halbuki günümüz teknolojileri sayesinde araçlarda kaymaları önleyen elektronik sistemler var. Bu sisteme meydan okuyan sürücülerin Osaka sokaklarında gösterdiği performans görülmeye değer.

Görüntülerin ilk dakikaları drift pilotları araçlarının yarışa nasıl hazırlandıklarını göstermesiyle başlıyor. Gösteri kış ayında ıslak, karlı ve bol virajlı yollarda gerçekleştirilmiş. Zeminin ıslak olması kayma etkisini oldukça arttırdığını söyleyebiliriz. Sanırım hız tutkunu driftçilerin bundan şikayet etmeleri söz konusu bile olamaz 🙂 İstedikleri tüm koşullar daha önceden hazırlanmış gibi. Viraj dönüşlerin yarışan arabaların oluşturdukları araç konvoylarının kayarak ilerlemesi ve sürücülerin birbirlerine her an çarpmaları söz konusu olsa da, büyük bir profesyonellikle işin altından kalktıklarını görüyoruz. Zaten driftin amacı otomobile düz olarak değil, yanlayarak viraj aldırması değil mi ? Ve bu esnada yapılabilecek en fazla açı, yüksek hız değerlerine ulaşmasıdır. Yol kenarlarında bekleyen izleyicilerin kar topu oynaması oldukça renkli görüntülerin çıkmasını sahne oluyor. Drift sürücülerinin yan koltuğunda oturan yardımcı pilotların viraj alıp yanlama esnasında camdan sarkması oldukça cesur bir hareket ve tehlikeli. Adrenalin en üst zirvelere kadar tırmanırken bunun dışa vurum kimi zaman böyle gerçekleşebiliyor.

Gerçekten harika, Japon gençlerinin böylesine tehlikeli hava koşullarında aldığı risk oldukça büyük bir cesaret gerektiriyor. Adrenalin ve heyecanın en güzel örneği sinemaya “hızlı ve öfkeli Tokyo Drift” filmiyle aktarıldı.  Drift, Japonya’da uzun yıllardır bilinmesine rağmen, Türkiye’de, Need For Speed oyunu ve The Fast and Furious filmiyle ile drift hayatımıza büyük bir giriş yapıyor. Drift severler, hız tutkusu drift team videousunu kaçırmamalı.