Anasayfa / Lastik / Goodyear’dan Elektrik Üreten Lastik Tasarımı

Goodyear’dan Elektrik Üreten Lastik Tasarımı

Goodyear’ dan Elektrik Üreten Lastik Tasarımı

Elektrikli araç sahipleri için Goodyear firmasından müjdeli bir haber, evet, doğru duydunuz Elektrik Üreten Lastik ! Ne kadar tasarım aşamasında olsa da oldukça heyecan verici bir gelişme…

Dünyada lastik üretimi konusunda sektörde kendisini fazlasıyla kanıtlamış olan ve Forbes Magazin ve Repuatation Institue aracılığıyla yapılan değerlendirme sonucu 4 yıl üst üste USA’nın “En Saygın Otomotiv Şirketi” seçilen tescilli Goodyear firmasından bahsediyoruz. Ve reputation Institute (RI) ile 6 yıldır sürekli tekrarlayarak yaptığı, kurumsal itibar anket sonuçlarının sıralamasına göre listede yer alan tek lastik üreticisi olmanın gururunu hala taşıyan bir fima. Bu başarılar beraberinde Goodyear’ın sektördeki rakipleri arasında yerinin sarsılmaz olduğunu kanıtlıyor.

Goodyear firması BH03 adını verdiği elektrik üreten lastiğini ilk olarak, Cenevre Uluslararası Otomobil Fuar’ında tanıtarak elektrikli otomobil sahiplerini oldukça sevindirdiğini söyleyebiliriz. Tanıtım videosunda izlediğimiz üzere lastiğin tasarımı gerçekten bilim kurgu filmlerinde görmüş olduğumuz tasarımların gerçeğe dönüşmüş hali gibi. BH03 elektrikli lastik asfalt ile temas ettiği an ortaya çıkan ısıyı enerjiye çevrilebilmesine imkan tanıyan yeni bir sistem geliştiriyor. Ve bu sayede elektrikli otomobil kullanan sürücülerin herhangi bir şekilde endişe duymaksızın, yolda kalmadan güvenli bir sürüş yapmalarını sağlayabilecek bir teknoloji olduğunu belirtmeliyiz. Goodyear firma yetkililerine göre lastikten elde edilen elektrik direkt arabanın bataryasına iletiliyor ve, arabayı şarj ediyor.“Lastiğin içindeki materyaller normal sürüş konumunda dönerek, esneyerek enerji elde etmeye yarıyor. Lastiğin içindeki materyaller yuvarlanma direncinden yola çıkarak elektrik üretebiliyor, ” Goodyear BH03 elektrikli lastiği hepimizin güvenebileceği güvenlikli bir yapı içinde tasarlıyor. Elektrikli otomobilin yapmış olduğu hıza göre duruş mesafesini daha güvenlikli aralara indirgeyebilmesi sayesinde sürücülere güvenli bir sürüş sağlıyor. Ek olarak konsept tasarımı aşamasında olan lastiğin üzerinde bulunan siyah bantlar sayesinde araba park halindeyken, güneş ışınlarını çekerek ısı toplayabiliyor.

Elektrikli lastik BH03 tasarımı sadece bir konsept olduğundan ötürü Goodyear firmasından fazla bir bilgi akışı ne yazık ki sağlanamıyor. Umarım Goodyear firması çok yakın bir gelecekte, aynı zamanda ekolojik lastik olan BH03’ün bir an önce üretimine başlar.