Anasayfa / Araba Yarışları / Formula 1 / Geçmiş Zaman Olur ki; F1 İspanya 2001 Grand Prix, Hakkinen’in Acı Vedası

Geçmiş Zaman Olur ki; F1 İspanya 2001 Grand Prix, Hakkinen’in Acı Vedası

Geçmiş Zaman Olur ki; F1 İspanya 2001 Grand Prix, Hakkinen’in Acı Vedası

Hakkinen-Schumacher çekişmesinin zirve yaptığı yıllardan biri olan 2001’de İspanya Grand Prix’si özellikle hazin bir sonla biten yarışlardan birisidir. Antreman turları ve sıralamalar sonucunda Ferrari’den Michael Schumacher ilk sırada başlama hakkını elde ederken hemen arkasında ise Mclaren Mercedes’ten Mika Hakkinen ve David Coulthard yer aldılar. Ferrari’den Rubens Barrichello ise 4. sırada yarışa başlamaya hak kazandı.

Start ile başlayan heyecan yarış sonuna kadar sürdü. Son iki tura girildiğinde Mika Hakkinen Michael Schumacher’in 37 saniye önünde rahatlıkla birinciliğe gidiyordu. Bu ikilinin arkasında ise Williams BMW’den Juan Pablo Montoya ve Bar-Honda’dan Jacques Villeneuve yer almaktaydı. İddialı pilotlardan Mclaren Mercedes’ten David Coulthard start esnasında yaptığı bir hatadan gerilerde kaldığı için ancak 6. sırada kendine yer bulabilmişti. Ferrari’nin diğe pilotu Rubens Barrichello ise süspansiyon arızası ile bir diğer iddialı pilot ve Michael Schumacher’in kardeşi olan Williams BMW pilotu Ralf Schumacher ise fren arızası yüzünden yarış dışı kalmışlardı.

Herşey Hakkinen’in birinciliği için uygun gidiyordu ve Hakkinen hak ettiği birinciliği almak için son tura girdi. Start/Finish düzlüğünü geçtikten hemen sonra Hakkinen’in arabası gaz almamaya başladı. Kabin için çekimlerden de net anlaşılacağı üzere araba yavaşlıyordu. Ve sırayla arkada tur bindirdiği pilotlar Hakkinen’in geçmeye başladı. Bu arada videoda görüleceği üzere Mclaren Mercedes piti hayal kırıklığı ve endişe ile Hakkinen’i izlemekteydi. Hakkinen devam etmek için çaba harcamaya devam etti. Yavaş da olsa Schumacher’in önünde yarışı bitirmek için bir şansı vardı hala çünkü o turu yarılamışken Schumacher henüz son tura yeni girmişti. Yalnız hesap etmediği durum debriyaj problemi dolayısıyla yeterince gaz almayan aracın motorunun devre dışı kalması oldu. Motordan çıkan dumanlar Hakkinen’in daha ne kadar devam edebileceği konusundaki şüphelere son noktayı koymuş oldu. Buna rağmen Hakkinen hala çabaladı birincilik olmasa da puan almak ve finişi görmek amacıyla ama finişe çok kısa bir mesafe kala aracını yana çekmek zorunda kaldı. Schumacher bu sayede rakibini rahatça geçerek birinciliği elde etti.

Hakkinen araçtan çıktığı zaman hayal kırıklığı vücut hareketlerine de yansımıştı. Önce ellerini iki yana açıp ne olduğunu anlamaya çalıştı ama yapacak birşeyi yoktu ve yarış onun için bitmişti artık. Bu arada Schumacher finiş çizgisini geçerek birinciliğini ilan etti ama bu bitiriş normal bir birinci bitirişi gibi kutlamalı değil sade düz bir bitiriş oldu. Daha sonra takım ile konuşmalarında ise ilk söylediği zaten “Hakkinen’e ne oldu, problem mi yaşadı?” sorusu oldu. Takımdan aldığı “Evet” cevabı sonrasında verdiği tepki: “Bu çok büyük bir sorun, zavallı adam, çok üzüldüm onun için” idi. Bu arada Hakkinen hala yarış dışı kaldığına inanamaz şekilde aracın etrafında turlarken imdadına takım arkadaşı David Coulthard yetişti. Zafer turu sırasında Hakkinen’in yanına yanaşan Coulthard onun arabasına alarak birlikte zafer turu atmalarını sağlamış oldu.

Formula 1 tarihinde nice dramatik sonlar mevcut elbette ama bu olay birinciliği bu kadar garanti iken son turda yarış dışı kalan ilk araç olarak Formula 1 tarihine geçmiş oldu.

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

Bugatti Veyron vs Lamborghini Aventador vs Lexus LFA vs McLaren ile Kapışıyor

Per, Temmuz 2, 2015 3:07pmURL:Embed:Bugatti Veyron vs Lamborghini Aventador vs Lexus LFA vs McLaren ile …