Anasayfa / Moto GP / Fransa Moto GP; Zirve Yeniden Lorenzo’nun

Fransa Moto GP; Zirve Yeniden Lorenzo’nun

Fransa Moto GP; Zirve Yeniden Lorenzo’nun

Bu yıl ki Moto GP Dünya Şampiyonasının 5. yarışı olan Fransa GP’ni, sezonun 2. galibiyetini yeniden elde eden isim Movistar Yamaha takımı adına yarışan isim İspanyol sürücü Jorge Lorenzo oldu.

Dünyada en çok izlenen motosiklet yarışlarının en önemli organizasyonlarından biri olarak sayabileceğimiz Moto GP’de sezonunun 5. mücadelesi, Fransa’nın Le Mans kentinde, 4,2 km aynı ismi taşıyan Le Mans 24 Saat Pisti’nde 28 tur üzerinden koşularak yarış büyük kıyasıya mücadele içerisinde gerçekleşti . Repsol Honda takımı adına yarışlan İspanyol sürücü Marc Marquez yarışa pole pozisyonunda başladığı halde yerini koruyamadı. Bütün yarışı boyunca iyi bir performans sağlayarak çıkış yapan Jorge Lorenzo, birinciliği rakibi olan Marquez’den mücadele sonu alarak yarışın  ilk turunu birinci tamalayan isim oldu. Jorge Lorenzo’nun ardından yarışı Ducati takımı adına yarışan İtalyan pilotları Andrea Dovizioso ve Andrea Iannone isimleri takip etti.Moto GP Dünya Şampiyonasının Katar ve Arjantin ayağındaki yapılan yarışlarda, Movistar Yamaha takımı adına yarışan İtalyan pilot Valentino Rossi, Amerika’daki geçtiğimiz yarışta Repsol Honda takımı adına yarışan İspanyol pilot Marquez ve son olarak İspanya’da gerçekleştirilemn Movistar Yamaha’dan İspanyol sürücü en son Jorge Lorenzo birinciliğe ulaşmıştı.

Ne yazık ki Marquez’in kalkış sonucu yapmış olduğu geri dönülemez hatasından ötürü yarışın ilk turunda 4. sırada geçirerek ve 5. turunda ise virajı kaçırmasından dolayı yarışta 6. sıraya kadar gerileyen isim oldu. Movistar Yamaha takımı adına yarışan İtalyan sürücü Rossi ise yarışa 7. sıradan başladığı yarışta  agresif bir tutum göstererek üst sıralara kadar tırmanabildi. Herkesin bildiği üzere  “Doktor” takma adlı sürücü ise , 10. turda Iannone’yi, 13. turda da Dovizioso’yu geçerek podyumda ikinciliğe yerleşen isim oldu.

Yarış başlangıcından beri üstünlüğünü koruyan Lorenzo, 43.44.143’lük gibi bir zaman derecesiyle finiş çizgisini ilk sırada geçerek bu sene üst üste ikinci, kariyerinin 56. zaferini elde etmiş oldu. Lorenzo’nun 3,8 saniye gerisinde Rossi ikinci olurken , birincinin 12,3 saniye arkasında Dovizioso ise üçüncülüğü alan isim oldu. Moto GP yarış sezonunda son 2 yılın şampiyonu Marquez ise “pole” pozisyonunda yarışa başladığı halde yarışmada 6’ncılığa kadar düşerken son turlarda puan avantajı yakalayabilmek için yapmış olduğu ataklarla yarışı 4. sırada tamamlayabildi.

Puan sıralamasına kısaca baktığımızda lider Rossi, yarış bitiminde puanını  toplamda 102’ye çıkararak takip eden isimlerden İtalyan sürücüyü,  87 puanıyla  Lorenzo ve 83 puanlı Dovizioso izleyen isimler arasında.

Yarışmadak İLK 10 Sıralama
Yarışı ilk 10 sırada bitiren sürücüler sıralaması ise şöyle:

1. Jorge Lorenzo (Movistar Yamaha)
2.Valentino Rossi (Movistar Yamaha)
3. Andrea Dovizioso (Ducati)
4. Marc Marquez (Repsol Honda)
5. Andrea Iannone (Ducati)
6. Bradley Smith (Monster Yamaha Tech 3)
7. Pol Espargaro (Monster Yamaha Tech 3)
8. Yonny Hernandez (Pramac)
9. Maverick Vinales (Suzuki Ecstar)
10. Danilo Petrucci (Pramac)

Pilotlar ve Takımlar Klasmanı
Fransa Grand Prix’sinin bitimi sonrası pilotlar ve takımlar klasmanının ilk 5 sırası ise şöyle oluştu:

Pilotlar klasmanı:
1. Valentino Rossi (İtalya) – 102 puan
2. Jorge Lorenzo (İspanya) – 87
3. Andrea Dovizioso (İtalya) – 83
4. Marc Marquez (İspanya) – 69
5. Andrea Iannone (İtalya) – 61

Takımlar klasmanı:
1. Movistar Yamaha – 189
2. Ducati – 144
3. Repsol Honda – 84
4. Monster Yamaha Tech 3 – 81
5. Suzuki Ecstar – 58

 

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

Yarışmaya Kazalar Damga Vurdu !

Sal, Haziran 30, 2015 2:55pmURL:Embed:Yarışmaya Kazalar Damga Vurdu 2015 senesinin bu yıl ki Indycar’da sezonun …