Anasayfa / Araba Yarışları / Formula 1 / Formula Pistinin Sıradışı Pilotu Kimi Raikkonen ! Bölüm 3

Formula Pistinin Sıradışı Pilotu Kimi Raikkonen ! Bölüm 3

Kimi’nin arası medya ile de hiçbir zaman iyi olamadı. Medya önünde olmaktan daima sıkıldı, hayatının değil yarışının konuşulmasını hatta onun bile çok konuşulmamasını isteyen biri Kimi. Nasıl poz verdiğine aldırmadan sadece hayatını yaşadı, birçok pilot popülariteleri için yapmak istedikleri birçok şeyi yapamazken Kimi bu duruma aldırış etmedi. Onu teknesindeki partide sarhoş yuvarlanırken de gördük, kazandığı Abu Dabi Grand Prix sonrası takım fotosuna şortu ve birası ile çıktığını da. Başkalarının ne düşündüğü çok umrunda olmadığı gibi takımı da pek takmıyordu Kimi tatil zamanlarında. Kar motosikleti yarışlarından motokros’a hoşuna giden her alanda yarışmaktan hiç kaçınmadı. Hatta 2009 yılının sonunda Ferrari’den ayrılacağı anlaşılınca sıradan bir takımla yarışacağına yeni heyecanlara açılmak ister ve iki sene Dünya Ralli Şampiyonası’nda Citroen Junior takımı ile yarışır. Ralli’de genel olarak başarılı olduğu etaplar asfalt etaplar oldu ama her zaman riskleri aldı ve ralli kariyerinde göstermiş olduğu cesurca ataklar bolca kaza yapmasına yol açar.

Formula’ya ara verdiği dönemde rallinin yanında Nascar’da da yarıştı Raikkonen. Amerikalılar Raikkonen’in Nascar macerasını hala gülerek anarlar. Nascar yarışı esnasınıda takım ile yaptığı konuşmalar çok popüler olmuştur. Sıcaklıktan tutunda suyunun bitmesine kadar bolca şikayet içeren konuşmalarda aynı zamanda aracına da lanetler yağdırmayı başarabilen bir isim oldu.

2012 yılında Lotus takımı ile Formula’ya geri dönen Raikkonen bu karakterine kaldığı yerden devam etti. Kazandığı Abu Dabi Grand Prix’i esnasından takımına attığı fırça unutulmazlar arasına girer. Alonso’nun hemen arkasında olduğunu ve gelişmelerini bildireceğini söyleyen takımına sitemli bir şekilde: “Beni rahat bırakın, ne yapacağımı biliyorum.” ve ardından takımının “4 tekerleğine eşit yüklen.” yorumuna ise Erdener Abi coolluğuyla “Evet, evet, evet, evet bunu her zaman yapıyorum zaten her saniye bunu hatırlatmanıza gerek yok.” cevabını vererek aslında sadece özel hayatta değil pistte de rahat bırakılmak istediğini açıkca gösterir. Lotus takımı ile geçirdiği iki sene içerisinde takım ile birçok atışması oldu yarış sırasında.

Geçen sene ise Ferrari’ye geri dönen Kimi, Ferrari’nin takım olarak da berbat bir sezon geçirdiği 2014 yılında arabasından hiçbir zaman memnun olmadı ve bu şikayetini paylaşmaktan hiç çekinmedi. Buna rağmen 2015 sezonuna yenilenen Ferrari ve yeni takım arkadaşı Sebastian Vettel ile giren Kimi Raikkonen bu sefer aracından memnun olsa da meşhur Raikkonen şansızlığına tosladı ilk yarışlarda. İlk yarışta Ferrari pitinde görmeye pek alışık olmadığımız hatalar zinciri sonucunda yarış dışı kaldı. İkinci yarış olan Malezya Grand Prix’inden ise sıralama turlarının ikinci elemesinde yağmurun başlaması ile elenerek yarışa 11. sıradan başlamak zorunda kaldı. Buna rağmen yarışı 4. sırada bitirmeyi başardı. Çin Grand Prix’inde de dördüncülük elde eden Raikkonen son Bahreyn Grand Prix’inde ilk defa gerçek performansını sergilemeyi başararak ikinci olmayı başarır. Kimbilir bu sene belki de son senesi, Ferrari’nin bir sene daha uzatma hakkı var ama kullanacak mı bilinmiyor henüz, Raikkonen’in ve Mercedes hala daha üstün Ferrari’den ama Raikkonen bu kez aracı ile uyumu sağlamış ve limitlerine kadar zorlayabiliyor aracı. Bu da önümüzdeki yarışlarda rekabet açısından ne kadar çekişmeli yarışlar izleyeceğimizin açık göstergesi.

Formula 1 dünyasının en başarılı olmasa dahi en sıra dışı karakteri Kimi Raikkonen ve bu sayede kendine özgü bir hayran kitlesi var diyebiliriz. Kimi artık 35 yaşında ve bu onun son yarışları muhtemelen, gene de ilk günkü gibi kazanmak için limitlerini zorlamaktan ve bunları yaparken de sanki normal birşey yapıyormuş gibi davranmaktan  asla ama asla vazgeçmedi. Umarım bu sene onun senesi olur ve bu sıradışı adam gönüllerdeki yerinin karşılığını pistte de alır.

 

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

Formula Pistinin Sıradışı Pilotu Kimi Raikkonen ! Bölüm 2

Per, Haziran 11, 2015 7:56pmURL:Embed:Formula Pistinin Sıradışı Pilotu Kimi Raikkonen ! Bölüm 2 Raikkonen’in Formula …