Anasayfa / Araba Yarışları / Formula 1 / Formula Pistinin Sıradışı Pilotu Kimi Raikkonen ! Bölüm 2

Formula Pistinin Sıradışı Pilotu Kimi Raikkonen ! Bölüm 2

Formula Pistinin Sıradışı Pilotu Kimi Raikkonen !

Bölüm 2

Raikkonen’in Formula 1’deki lakabı “Buz Adam (Iceman)”di. Bunun sebebi koşullar ne olursa olsun değişmeyen surat ifadesi, ki iyi bir poker face ve soğukkanlılığını en zor koşullarda dahi koruyabilmesidir. Sadece şu örnek dahi Raikkonen’in ne kadar soğukkanlı olduğuna delil sayılabilir. Geçici lisanla çıktığı ve yapabileceği bir hata ile belki de Formula kariyerinin başlamadan bitmesine sebep olabilecek bu yarışa Raikkonen uyuyarak hazırlandı. Yarışın başlamasına yarım saat kalana kadar uyuyan Raikkonen, kalan yarım saatte hazırlanıp yarışa çıkmış ve puan almayı başarmıştır kariyerinin ilk Formula 1 yarışında.

Kimi’nin ilgi çekici karakteri ile ilgili örnekler saymakla biter mi, bitmez. Aldırmaz karakteri ve kendi içinde dürüst yaklaşımı Kimi’nin röportajlarına da oldukça yansır. 2006 Brezilya Grand Prix’inde Michael Schumacher’in son yarışı olması sebebiyle düzenlenen seremonide Pele’nin konuşmasını kaçıran Raikkonen’e bu hatırlatılıp “Bunu atlatabilecek misin?” sorusuna verdiği “Yeah, i was having a shit ( Nazikçe çevirirsek “Evet, tuvaletteydim.”)” cevabı Formula efsanalerinden biri olarak halen anılmaktadır. Başarılı bir yarış çıkararak ikinci olduğu son Bahreyn Grand Prix’i öncesinde verdiği cevaplar ile ilk senesi olan Sauber’de yarıştığı sene verdiği cevapların sadeliği arasında zerre fark yoktur:

2001 yılında bir röportajdan soru:

– “Peter Sauber ile aranızda ne tür bir ilişki var?”
– “Benim patronum.”

Bahreyn Grand Prix’i öncesi yapılan röportaj:

– “Kimi Ferrari ile sözleşme uzatacak mısın?”
– “Takıma sorun.”
– “Takım arkadaşın Vettel ile ilişkin nasıl?”
– “Diğer takım arkadaşlarım gibi.”
– “Yeni baba oldun bebek ile ilişkin nasıl?”
– “ Onu annesine sorun.”

Zaman kaybından öte olmayan bütün diyaloglardan bıkmış ve anında kısa cevaplarla ayar veren “Erdener abi” tarzını Kimi’nin bütün röportajlarında sıklıkla görürüz. İşin aslı bunu dalga geçmek adına da yapmıyor Kimi, adamın karakteri bu ve bunu takım ile konuşmalarından rahatlıkla anlayabilirsiniz. Güvenlik aracı içerideyken durumu anlatan takıma “Ama çekilsinler önümden artık, çok sıkıldım.” diyebilecek kadar da saf ama bıkmış usanmış bir karakteri var Kimi’nin. Bu saflık Kimi’ye olan hayranlığın artmasındaki en büyük etkenlerden biri.

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

Formula 1 2015 Avusturya Grand Prix Antreman ve Sıralama Turları:

Pts, Haziran 29, 2015 9:21amURL:Embed:Formula 1 2015 Avusturya Grand Prix Antreman ve Sıralama Turları: Kanada …