Anasayfa / Araba Yarışları / Formula 1 / Formula Pistinin Sıradışı Pilotu Kimi Raikkonen ! Bölüm 1

Formula Pistinin Sıradışı Pilotu Kimi Raikkonen ! Bölüm 1

Formula Pistinin Sıradışı Pilotu Kimi Raikkonen !

Bölüm 1

Yıl 2001, Formula 1 yeni sezona bir kez daha Avustralya Grand Prix’i ile başlıyor. Bütün gözler geçen seneden gelen Schumacher-Hakkinen çekişmenin üzerinde iken pistte bir başka Finli daha mevcut. Daha önce Formula arabasıyla tecrübesi olmaması nedeniyle diğer takımlar tarafından güvenlik riski oluşturacağı gerekçesiyle itiraz edilen bu pilot Kimi Raikkonen.

Kimi Raikkonen yarış dünyasına erken giren biri aslında, daha 3 yaşında kısa pantolon iken karting yapmaya başlamış, ilk profesyonel karting deneyimini ise 10 yaşında yaşamış bir pilot. Daha sonra sırasıyla Formula Ford, Formula Super A ve Formula Renault kategorilerinde yarışmış ve hatta 2000 yılındaki İngiliz Formula Renault Şampiyonası’nda 10 yarıştan 7’sini kazanmış bir pilot. Bu başarısı ile genç yeteneklere cesurca pilot koltuğunu vermesiyle tanınan Peter Sauber’in dikkatini çekmeyi başarmış ve Sauber Petronas takımıyla 2000 yılı sonunda test pilotluğu için anlaşan Kimi Raikkonen, testlerdeki başarılı performansı ile 2001 yılı için Sauber-Petronas’ın ikinci pilot koltuğunu kapmayı başarır.

Başarılı görünen bir kariyere sahip olmasına rağmen ilk yarışı öncesi diğer takımların güvenlik eleştirileri ardı ardına geldi. Bu eleştirilerin yoğunlaştığı nokta ise Raikkonen’in bütün kariyeri boyunca, karting zamanları hariç,  sadece 23 defa tek sürücülü araçlarda yarışması idi. Üstelik takım arkadaşı F1 süper lisansını ancak 2000’li yılların sonlarına doğru alabilmiş ve üzerinde hala şüphelerin olduğu Nick Heidfeld idi. Bu da haliyle takım üzerinde oluşan endişelerin artmasına yol açıyordu. Bütün bu faktörleri göz önüne alan FIA Kimi Raikkonen’e Peter Sauber’in kişisel teminatı sonucunda 4 yarışlık geçici süper lisans vermesiyle Kimi’nin Formula hayatı başlar. Bu sayede Raikkonen Avustralya Grand Prix’inde yarışabilme hakkı elde eder.

Bu geçici lisansla başlayan kariyerinde daha ilk yarışında puan alarak, o zamanlarda puan almak şimdiki gibi kolay değildi elbette, puan alabilmek için ilk 6’ya girmek gerekiyordu, geçici lisansını ilk yarışında kalıcı hale getirmeyi başaran Raikkonen bu kariyere bir Sürücüler Şampiyonluğu (2007), 187 yarışta 20 birincilik ve 74 podyum sığdırmayı başarır. Peki Raikkonen’i Formulaseverlerin gözünde efsana yapan sadece bu başarıları mı? Elbette hayır, Raikkonen sadece yarış sahasında değil pist dışındaki hareketleri ile de gitgide efsaneleşmeye başlar.

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

Formula 1 2015 Avusturya Grand Prix Antreman ve Sıralama Turları:

Pts, Haziran 29, 2015 9:21amURL:Embed:Formula 1 2015 Avusturya Grand Prix Antreman ve Sıralama Turları: Kanada …