Anasayfa / Araba Yarışları / Formula 1 / Formula 1’de En Hızlı Pit Stop

Formula 1’de En Hızlı Pit Stop

Formula 1’in Kritik Dakikaları: Pit Stop

İlgili video 2013 Avustralya Grand Prix’si esnasında Ferrari takımının lastik değiştirmek amaçlı olan pit stop’unu göstermektedir. Formula 1 yarışı esnasında sıralamayı etkileyecek en önemli unsurlardan biri de pit stop’tur. Kısa şekilde tarif etmek gerekirse pit stop yarış sırasında bir yarış aracının yakıt alımı, lastik değişimi, onarımlar, mekanik ayarlamalar, sürücü değişikliği ya da bunların birkaçının birden yapılması amacıyla girdiği pitte beklemesine verilen addır. Takımlar pit stop stratejilerini yarışa, yarış sırasındaki hava şartlarına vb faktörlere göre yarış hafta sonunda planlarlar ve bu konuda sürekli tatbikatlar yaparlar. Bunun yanında acil durumlar için takımların özel stratejileri de mevcuttur.

Pit stop esnasında mükemmeliği sağlamak çok önemlidir. Pit stop esnasındaki 1 saniyelik kaybın yarış içerisine yansıması 4-5 saniyeden fazla olmaktadır. Formula 1’in süratli bir yarış olduğu düşünüldüğünde 4-5 saniyenin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkacaktır. Ayrıca o esnada yaşanacak bir sıra kayıp demek geçilmesi gereken bir fazla araç ve kaybedilecek daha fazla süre anlamına gelmektedir.

Pit stop tam bir uyum gerektiren bir süreçtir. Bu yüzden mekanikerler sürekli çalışarak pit stop’u olası tüm senaryolarda en kısa zamanda tamamlamak üzere kendilerine hedef koymaktadırlar.

Her takımın pitstopunda yaklaşık 20 kişi görev yapıyor. Bunlar dört lastiğe paylaştırılan iki ya da üçer kişi, yakıt için çalışan kişiler ve yarış mühendisleri ile güvenlik elamanlarından oluşuyor. Pitstopta araca yapılan en önemli iş otomobilin lastiklerinin değiştirilmesi ve yakıt ikmalinin yapılmasıdır. Pilotların yarış sırasında pit stoptan çıkış süresi değişkendir. Az benzinle hızlı başlamayı tercih eden bir araç daha erken pite girip daha az benzin alarak daha kısa kalabilirken, tek pit stop stratejisin tercih eden bir başka takımın piti benzin doldurma süresinden dolayı daha uzun pitte kalacaklardır. F1 araçlarına doldurulan yakıt özel bir pompa sistemi ve çok yüksek bir basınç sayesinde gerçekleşir. Saniyede 10-12 litre dolduran bu pompa ile ne kadar yakıt doldurulması gerektiğine yarış menajeri karar verir. Rakiplerin durumu, yarış ve pistin özellikleri, havanın durumu, pilotun hangi pozisyonda olduğu gibi oldukça karışık hesaplar yapan yarış direktörü yarışın stratejisine göre pitstopta kalınması gereken zamanı hesaplar. Pitstop’larda bir önemli karar konusu da lastiklerin seçimidir. Havanın ve pistin özelliklerine göre lastiklerin hangi tip olması gerektiğine karar veren yarış direktörlerinin işi oldukça zordur.