Anasayfa / Araba Yarışları / Formula 1 / Formula 1’de Yeni Yüzler: Carlos Sainz JR.

Formula 1’de Yeni Yüzler: Carlos Sainz JR.

Formula 1’de Yeni Yüzler: Carlos Sainz JR.

Carlos Sainz adı yarışseverler için tanıdık bir isim. Toyota ile iki kere Dünya Ralli Şampiyonu ünvanını kazanmayı başaran ve tüm yarış dünyasının saygı duyduğu bir isim Carlos Sainz. Babadan oğula yarışçı olma geleneği Sainz ailesinde de sürmekte ama bir farkla baba Carlos Sainz rallide yarışırken, oğul Carlos Sainz JR. ise kariyerini Formula 1 üzerine kurdu.

1 Ekim 1994 doğumlu Carlos Sainz JR. kariyerine hemen tüm Formula pilotlarında olduğu gibi karting ile başladı. 2008 yılında Asya Pasifik KF3 şampiyonasını kazanan aynı yıl İspanya Şampiyonası’nda ise ikincilik elde etti. 2009 yılında Monako Kart Kupası’nı minikler kategorisinde kazanan Sainz JR. KF3 Avrupa Şampiyonası’nda da ikinci oldu. Bu başarıları neticesinde 2010 yılında Formula BMW yarışlarına EuroeInternational takımı katılan Sainz JR. 2011 yılında ise Formula Renault 2.0 NEC ve Eurocup Formula Renault 2.0 yarışlarında kendisini deneme fırsatı buldu.

2012 yılına gelince İngiliz Formula 3 şampiyonasında yarışan Sainz JR. bu yarışlarda 5 birincilik kazanırken, 9 kere de podyum sevinci yaşayarak sezon sonunda 6. oldu. Aynı sezon Euroeseries şampiyonasında da yarışan Sainz JR. burada da 2 podyum ve iki kere de pole pozisyonu kazanmasına rağmen şampiyonayı 9. sırada tamamladı.

2013 yılında Grand Prix 3 serisinde MW Arden takımı ile yarışan Sainz JR. 1 pole pozisyonu ve 2 podyum başarısı elde eden Sainz JR. bu seriyi 10. sırada tamamlamayı başardı. Aynı yıl Formula Renault 3.5 serisinde Zeta Corse takımı ile yarışan Sainz JR. bu serideki ilk senesinde pek başarılı olmadı ve kendine ancak 19. sırada yer bulabildi.

2014 senesi ise Carlos Sainz JR’ın çıkış senesi oldu. Formula Renault 3.5 serisi için DAMS takımı ile anlaşan Sainz JR. 17 yarışta 7 pol pozisyonu, 7 birincilik, 6 en hızlı tur zamanı ve 7 podyum ile 227 puan toplayarak seriyi birinci sırada tamamlamayı başardı.

Bu başarısı ile Red Bull ve Toro Rosso takımında Silverstone’daki genç sürücüler testlerinde yer aldı. 2015 sezonunda ise Toro Rosso adına 17 yaşındaki partneri Max Verstappen ile birlikte yarışmaya hak kazandı. İlk yarışı olan Avustralya GP’sinde ise sıralama turlarında 8. sırada yer almayı başaran Carlos Sainz JR. yarışı da genç yaşına ve tecrübesizliğine rağmen 9. sırada tamamlayarak hem takımına, hem de kendisine sezonunun ilk puanlarını kazandırmış oldu. Böylece Sainz JR.’ın Formula kariyeri puanla başlamış oldu.

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

Formula 1 2015 – Bahreyn Grand Prix – Geniş Özet

Sal, Nisan 21, 2015 1:11pmURL:Embed:Formula 1 2015 – Bahreyn Grand Prix – Yarış Geniş Özet …