Anasayfa / Araba Yarışları / Formula 1 / Formula 1’de Lewis Hamilton Şampiyon Oldu

Formula 1’de Lewis Hamilton Şampiyon Oldu

Formula 1’de Lewis Hamilton Şampiyon Oldu

Formula 1’in 2014 sezonunu pilotlar sıralamasında Mercedes AMG Petronas pilotu Lewis Hamilton birinci sırada tamamladı. Böylece İngiliz pilot 4 sene üst üste pilotlar klasmanında Formula 1’i kazanmayı başaran Red Bull Racing-Renault adına yarışan Sebastian Vettel’in, 5. şampiyonluğa ulaşmasına engel olmuş oldu. Bu şampiyonluk Lewis Hamilton’ın 2008 yılından sonraki ikinci şampiyonluğu. Mercedes AMG Petronas takımının diğer pilotu Nico Rosberg’in de pilotlar klasmanında ikinciliği elde etmesi ile Mercedes AMG Petronas seneyi pilotlar klasmanında duble yaparak tamamlamış oldu.

Sezona şanssız şekilde Avustralya Grand Prix’inde yarış dışı kalarak başlayan Lewis Hamilton, sonraki 4 yarışta birincilik kürsüsünü kimseye kaptırmadı. Birincilik kürsüsünü 3 yarış için rakiplerine kaptıran Lewis Hamilton, sezonun 9. yarışı İngiltere Grand Prix’inde tekrar birincilik kürsüsüne çıkmayı başardı. İlk 10 yarış sonunda 5 birincilik ile pilotlar sıralamasında da liderliği elde eden Hamilton 13. yarış olan İtalya Grand Prix’ine kadar birincilik kürsüsünden uzak kaldı. Ancak İtalya Grand Prix’i ile grafiği tekrar yükselmeye başlayan Lewis Hamilton, üst üste 5 birincilik daha elde etti. 18. yarış olan Brezilya Grand Prix’ini takım arkadaşı Nico Rosberg’e kaptıran Lewis Hamilton, son yarışta Abu Dabi’de birincilik kürsüsüne çıkarak Formula 1 2014 sezonunu takım arkadaşı Nico Rosberg’in önünde şampiyonluğunu ilan etti.

Formula 2014 sezonundaki 19 yarıştan 11’inde birincilik kürsüsüne çıkan Lewis Hamilton, kalan diğer 8 yarışta 3 ikincilik ve 2 üçüncülük elde ederek, tüm sezonki 19 yarışın 16’sında kürsüye çıkmış olarak şampiyonluğa 384 puanla en yakın rakibi takım arkadaşı Nico Rosberg’in 67 puan önünde ulaştı. Lewis Hamilton’ın kürsüye çıkamadığı 3 yarışta da yarış dışı kaldığını göz önünde bulundurmak gerekir.

Takımlar sıralamasında ise 2014 sezonunda Mercedes AMG Petronas’ın ezici bir üstünlüğü söz konusu idi. Lewis Hamilton ve Nico Rosberg’den oluşan Mercedes AMG Petronas takımı sezon boyu topladığı 701 puan ile en yakın rakibi Red Bull Racing-Renault’un 296 puan önünde çok rahat bir şampiyonluğa ulaştı.

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

Formula 1 2015 Kanada Grand Prix Antreman ve Sıralama Turları

Cum, Haziran 19, 2015 1:34pmURL:Embed:2015 Kanada Grand Prix Antreman ve Sıralama Turları: Formula 1 takviminin …