Anasayfa / Araba Yarışları / Formula 1 / Formula 1 Pilotu Jules Bianchi Öldü

Formula 1 Pilotu Jules Bianchi Öldü

Formula 1 Pilotu Jules Bianchi Öldü

Formula 1 pistlerinde 21 yıl aradan sonra bir pilot pist üzerinde yaptığı kaza neticesinde hayatını kaybetti Jules Bianchi. 5 Ekim 2014’te yağmur altındaki Japonya Grand Prix’inde pist dışına çıkan Adrian Sutil’in aracını pist dışına çıkartmak için gelen çekiciye aracın kontrolünü kayberek arka tarafından çarpan Bianchi kaza anında bilinci kapalı şekilde hastaneye kaldırıldı ve suni komaya sokuldu. 9 ay süren bu direnişinde önce Kasım ayında suni koma durumundan çıkarılarak Fransa’ya nakledilen Jules Bianchi 17 Temmuz 2015’te doğduğu yer olan Nice’de daha fazla direnemedi ve hayata gözlerini yumdu.

Ferrari Sürücü Akademisi mezunu Bianchi yarış hayatına karting sonrası 2007 yılında Formula Renault 2.0 serisi ile başlayan Bianchi bu seriyi beş birincilik ile şampiyon olarak tamamladı. Daha sonra Formula 3 Avrupa Seri’sinde yarışan daha sonra ise Grand Prix 2 serisi ve Formula Renault 3.5 serisi ile yarış hayatına devam etti. Hatta GP2’de Macaristan Grand Prix’inde bir kaza geçirdi ve ağır yaralandı ama kısa sürede pistlere dönmeyi başardı.

Bianchi’nin Formula 1 serüveni ise 2009 yılında Felipe Massa’nın yerine Luca Badoer’in pilot koltuğuna geçmesi ile bir süre test pilotluğu yapan Bianchi Ferrari Sürücüler Akademisi kapsamında da ileriki yıllarda çeşitli Ferrari testlerine de katıldı. 2012 sezonunda Sahara Force India takımına kiralanan Bianchi burada da test pilotluğuna devam etti. F1 yarış kariyeri ise 2013 yılında Marussia takımı ile oldu. İlk yarışı olan Avustralya Grand Prix’inde zayıf bir takım olmasına rağmen Marussia ile 15. sırada yer almayı başardı. 2014 sezonununda ise Monaco Grand Prix’inde 9. olarak hem kendisinin hem de takımının ilk puanlarını almaya başardı. Adı sık sık Ferrari ile anılan genç ve gelecek vaat eden Bianchi, 2015 sonunda Kimi Raikkonen’in sözleşmesinin bitimi ile Ferrari pilotluğunu alması öngörülüyordu. Ta ki olaylı 2014 Japonya Grand Prix’inde ki yarışa kadar gözlerin üzerine çevrildiği pilot kaza sonucu tüm çabalara ve uğraşlarına rağmen kurtarılamadı ve 25 yaşında hayata veda etti.

Ölüm haberi duyulur duyulmaz bütün Formula 1 dünyası taziye mesajları yayınladı ve bir kere daha Formula 1’de sürücülerin güvenliği konusu en çok tartışılan konulardan biri haline geldi. Bu kaza ile birlikte önlemler paketine eklenen sanal güvenlik aracı uygulamasının sürücülerin güvenliğini tam olarak sağlayıp sağlayamadığı da bu tartışmalara arasında yer alıyor.

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

Formula 1 Avusturya Grand Prix

Çar, Temmuz 1, 2015 1:42pmURL:Embed:Formula 1 Avusturya Grand Prix Formula 1’de Avusturya Grand Prix’i hızlı …