Anasayfa / Araba Yarışları / Formula 1 / Formula 1; Mercedes & Ferrari Rekabeti

Formula 1; Mercedes & Ferrari Rekabeti

Formula 1; Mercedes & Ferrari Rekabeti

Aklımızda sorular, Malezya Sadece Bir Rüya Mıydı?

Formula 1 heyecanı 3. ayak olan Çin Grand Prix çekişmesi ile tam gaz devam etti. Avustralya’da olduğu gibi Çin’de de hakimiyet yine Mercedes Petronas’lardaydı ve ilk iki sırayı elde etmeyi başararak duble yaptılar. Bu duble sonucunda iki hafta önceki Malezya’da doğan rekabet ve bu rekabet sonucunda oluşacak heyecan ve izleme zevki hissi bir parça düştü diyebiliriz. Bu düşüşteki pay elbette Malezya’ya göre çok çok daha rutin geçen Çin Grand Prix’inin etkisi olsa da asıl korkulan Mercedes’în gene alıp başına gitmesi olgusu idi. Ve bu tabi ki sonucu tahmin etme konusunda fazla süprize yer bırakmıyor.

Görünüş olarak yukarıdaki paragraf doğru olsa dahi şunu kesin olarak söyleyebiliriz ki bu sene geçen seneye göre ok, daha rekabetçi geçeceği kesin. Ferrari her ne kadar bu yarış etabında geride kalsa da 2. pitlere kadar Mercedes ile rekabet etmeyi başarmış ve ancak bundan sonra ara açılmaya başlamıştır. Bu da bize net gösteriyor ki, Mercedes’in ufak da olsa hata yapma lüksü geçen seneki gibi olmadığını söyleyebiliriz. En ufak hatalarında enselerinde Ferrari’nin nefesini bulabiliyorlar. Hata yapmadığı sürece Mercedes’in aracı daha kuvvetli olduğu için kazanması muhtemel olsa da, bu baskı bile geçen seneye göre çok daha rekabetçi bir ortamın olduğu gerçeğini kesinlikle değiştiremez.

Bu senenin 3 yarışında Ferrari’nin ispatladığı bir başka şey ise Williams Mercedes’lerin açık ara önlerinde olduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz. Mercedes ile eksik de olsa rekabet edebilmesi sayesinde Williams, Mercedes’te Mercedes Petronas’a yetişebilineceğini görmüş oldu ve en azında Ferrari ile açılan bu farkı kapatmak isteyecekleri kesin. Bu da sezonun ilerleyen zamanlarında bu iki takıma yaklaşmak için Williams, Mercedes takımının da motivasyonunu arttıracaktır. 3 takımın bir şekilde potada olduğu bir şampiyona ise uzun zamandır Formula 1’de görülmemiş bir seyir zevkini ortaya çıkarır. Aklınızdan Schumacher’in olduğu dönemlerin geçtiğini az çok tahmin edebiliriz 🙂

Son iki yarışın rekabete katkısı açısından bir başka getirisi ise Ferrari pilotlarının psikolojik olarak Mercedes Petronas ile rekabet edilemeyeceği duygusunu en niyahetinde aşmış olmaları. Bu Mercedes Petronas takımındaki pilotlarına bir baskı unsuru olacağı gibi, Ferrari pilotlarındaki psikolojik yenilgi hissinin kaybolmasına da sebep olacaktır. Böylece daha rekabetçi bir ortam için elverişli koşullar da kendiliğinden oluşturulmuş olmakta.

Mercedes Petronas için gizli bir risk de iki takım arkadaşı Lewis Hamilton ile Nico Rosberg arasında olan üstü kapatılsa da dışarıdan çok belli olan soğukluk. Bu soğuluk son yarışta özellikle Rosberg, Hamilton’ın hızlanması için telsizden takımı uyarması, buna karşın Hamilton’ın hızlanmaması ve üstüne üstlük Rosberg’e inat yaparcasına Rosberg pite girdikten sonra temposunu arttırması daha önce de defalarca görülmüş ipuçlarından sadece bir tanesi. Zira yarış sonrası Nico Rosberg bu konuda Hamilton’a sitem eden kısa bir açıklama yaptı:

Lewis sadece kendini düşünerek sürdü, bu da benim yarışımı tehlikeye soktu. Yavaş temposu, Vettel’in gereksiz yere bana yaklaşmasına sebep oldu. Onu arkamda tutmaya çabalamak zorunda kaldım. Vettel bu sayede erken pite girip önüme geçmeyi denedi, o girdiği için hamle olarak ben de pite girdim. Sonuçta çok zaman kaybettim. Ayrıca 2’nci “pit stop” sonrası pistte daha uzun kaldığım için lastiklerim yarış sonunda tükendi. Bu konu yüzünden mutsuzum.”.

Buna ise Hamilton’ın yanıtı gecikmedi elbette:

İşim, Rosberg’in yarışıyla ilgilenmek değil. İşim, aracı mümkün olan en sağlıklı ve hızlı şekilde geri getirmek. Yaptığım da buydu. Herhangi bir otomobili yavaşlatma niyetiyle bir şey yapmadım. Yalnızca işime odaklandım. Nico daha hızlıysa beni geçmeyi deneyebilirdi ama bunu yapmadı.”

Bu rekabetin takımın gelişiminde faydası mı olacağı yoksa takımı kötü mü etkileyeceğini ise elbette zamanın akışı içinde izleyip göreceğiz.

Son olarak Mercedes Petronas, elbette şu an pist üzerinden en iyi araç ve hata yapmadıkları sürece yenilmeleri çok zor, ama artık en ufak hata yaptıklarında bedelini ödeyecekleri şekilde enselerinde Ferrari’nin nefesini hissediyorlar. Bu da geçen seneye göre bu senenin çok daha zevkli geçeceğinin göstergesi olarak görülebilir.

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

Formula 1 Avusturya Grand Prix

Çar, Temmuz 1, 2015 1:42pmURL:Embed:Formula 1 Avusturya Grand Prix Formula 1’de Avusturya Grand Prix’i hızlı …