Anasayfa / Araba Yarışları / Formula 1 / Formula 1 Kanada 2014

Formula 1 Kanada 2014

Formula 1 Kanada Grand Prix – Sergio Perez-Felipe Massa Kazası:

Formula 1 hız ve mücadelenin yanında kazaları ile de gündem olabilen bir spor dalıdır. Bu kazalardan biri de Formula 1 Kanada Grand Prix’inde Sergio Perez ile Felipe Massa arasında gerçekleşti. Kanada Grand Prix’inin podyum mücadelesinde son tura girilirken Sebastian Vettel’i sıkıştımak isteyen Perez’e Felipe Massa arkadan çarptı ve her iki pilotta bu kaza neticesinde yarış dışı kaldı.

Yarışın son bölümünde Perez, Vettel ve Massa arasında 3’üncülük mücadelesi yaşanmıştı. Vettel’in Perez’e yaptığı atak ile aldığı 3’üncülüğün ardından Massa’da fırsattan istifa etmek isteyip Perez’in yanına kadar gelmişti ki ikili arasında yüksek süratte br temas yaşandı ve ikili bariyerlerde durabildi.

Formula 1 Kanada Grand Prix’inde gerçekleşen kaza ilk bakışta Massa’nın hatası gibi gözükse de, daha sonra tekrar görüntüleri incelendiğinde Sergio Perez’in, Felipe Massa’nın önüne doğru ufak bir hamle yapması sonucu kazanın gerçekleştiği ortaya çıktı. Yarış hakemlerinin incelemeleri sonucunda Perez bu kazada suçlu bulundu ve Force India pilotuna sıradaki yarış olan Avusturya GP’de sıralama seansında elde edeceği sıranın 5 sıra gerisinden start alma cezası verildi.

Formula 1 Kanada Grand Prix’inin hemen başında meydana gelen kaza ile ilgili olarak ise takım arkadaşı Jules Bianchi’ye çarparak henüz ilk tur bile tamamlanmadan Marussia garajının kapanmasına sebep olan Max Chilton’u da suçlu bularak, Chilton’a da 3 sıra cezası verildiğini duyurdular.

Massa, Meksikalı pilotun bu kazadan ders çıkartmış olmasını umduğunu söyledi. Massa’nın demecinden satırbaşları:

“Onunla tıp merkezinde konuştum. Beni gerçekten hayal kırıklığına uğrattı.”

“Ona bundan ders çıkartması gerektiğini söyledim. Kendisini benim yerime koymasını söyledim. Gerçeten büyük bir kaza yaptım ve dürüst olmak gerekirse yaralanacağımı düşündüm.”

“Bu Perez’in frenlemede birilerine kaza yaptırdığı ilk olay değil. Bunu pek çok kez yapıyor. Hiçbir şey söylemedi ve soluna döndü. Umarım olanlardan ders çıkartır.”

“Orada yakalaşık 300 km/s ile gidiyoruz. Önümüzdeki başka bir arabaya çarpsaydık çok daha ciddi bir kaza olabilirdi.”

“Bu çok tehlikeliydi ve bana göre beş sıra grid cezası yeterli değil. Çok tehlikeliydi. Kazada Sebastian’a da çarpabilirdik.”

“Son turlar hiç kolay değildi çünkü Nico Rosberg’i geçmek için mümkün olduğunca çok zorluyordum.”

“Araçta elektriksel bir sorun yaşadım ve bu sırada Daniel beni geçti. Neyse ki sonra sistemi resetlemeyi başardım ve yeniden tempomu arttırdım.”

“Kaybettiğimiz puanlar için gerçekten üzgünüm. Bugün [Dün] bir podyum gerçekten mümkündü.”

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

2017 Audi A4 Sport Sedan

2017 Audi A4 Sport Sedan 2017 Audi A4’ün sade dış görüntüsünün ötesindeki gücü anlamak için …