Anasayfa / Araba Yarışları / Formula 1 / Formula 1 İspanya Grand Prix, Geniş Özet:

Formula 1 İspanya Grand Prix, Geniş Özet:

Formula 1 İspanya Grand Prix, Geniş Özet:

Formula 1 İspanya Grand Prix’i ile birlikte Avrupa’ya taşınmış oldu. Sıralama turlarındaki heyecan ile birlikte yarış Pazar günü start aldı. İlk sıra Mercedes’lerin olurken, ikinci sıra Ferrari’den Vettel ile Williams’dan Bottas yer aldı. Start ile birlikte Rosberg iyi bir çıkış yaparak liderliğini korumayı başarsa da ikinci sırada start alan Hamilton pistin temiz olmayan tarafında yer almasının da etkisiyle Vettel’in atağına karşılık veremedi ve üçüncü sıraya düştü. Hatta 4. sırada yer alan Bottas’da bir atak ile üçüncü sırayı almaya çalışsa dahi Hamilton buna izin vermedi ve üçüncülüğünü korumayı başardı. 7 sırada start alan Kimi Raikkonen ise ilk virajda önündeki Toro Rosso’ları yakalamayı başaramasa da ataklarını sürdürerek önce Carlos Sainz JR’ı ve daha sonra da Max Verstappen’i ilk tur bitmeden geçmeyi başararak beşinci sıraya yükselmeyi başardı. İlk tur sonunda oluşan sıralama:

1) Nico Rosberg               Mercedes Petronas
2) Sebastian Vettel          Ferrrari        +1 sıra
3) Lewis Hamilton           Mercedes Petronas    -1 sıra
4) Valtteri Bottas             Williams/Mercedes
5) Kimi Raikkonen          Ferrari      +2 sıra
6) Max Verstappen         Toro Rosso/Renault
7) Carlos Sainz JR           Toro Rosso/Renault    -2 sıra
8) Felipe Massa               Williams/Mercedes      +1 sıra
9) Romain Grosjean       Lotus/Mercedes            +2 sıra
10) Daniel Ricciardo       Red Bull Renault

Start’in kazananları Kimi Raikkonen ile Romain Grosjean olurken en büyük kaybedeni ise 5 sıra birden kaybederek 13. sıraya düşen Red Bull Renault’tan Daniil Kvyat oldu.

İlk pitlere doğru Nico Rosberg tempolu sürüşü ile arayı açarak birinciliğini pekiştirirken Hamilton Vettel’den daha hızlı olmasına rağmen geçişe pek uygun bir pist olmadığı için Katalunya pisti aracını yıpratmamak için geçiş hamlesi yapmadı. Bu yüzden daha erken bir pit yaptırarak Hamilton’ın bu dezavantajını kapatmasını istedi Mercedes takımı ve öndeki gruptan ilk pite giren araç oldu. 13 tur sonunda hatta son virajde geldi bu talimat Hamilton’a ve hemen pite girdi Hamilton ama pit sırasında sol arka lastiğin takılmasıyla ilgili sorun olduğu için çok değerli 3 saniye kaybı yaşadı pitte Hamilton. Hamilton’dan hemen bir tur sonra Vettel pite girdi ve Hamilton pitinde yaşadığı zaman kaybından dolayı Hamilton’ın önünde dönmeyi başardı piste. Vettel’den hemen bir tur sonra ise Rosberg pite çağrıldı ve sorunsuz bir pit ile Hamilton ve Vettel’in önünde piste dönmeyi başardı. Raikkonen ise bir önceki yarışta olduğu gibi en son pit yapan pilot oldu öndeki gruptan ve gene diğer pilotlardan farklı bir lastik tercihi ile piste döndü.

Bundan sonra beklendiği gibi bir rutin içinde geçen yarış, Rosberg’in tempolu sürüşü ve arayı açması Hamilton’ın ise Vettel’i geçememesi yüzünden üçüncülükte kalması ile süren yarışta kırılma hamlesini taktik değişikliği yapan Mercedes takımı yaptı. Hamilton geçiş yapamadığı için erken pite çağrılarak 3 pit stop stratejisi ile son turlarda yumuşak lastik ile pistte kalması sağlanmak istendi. 33. tur sonunda pite giren Hamilton sert lastikleri taktı ve piste geri döndü. Hamilton yeni lastiklerinin de avantajını kullanarak temposunu yakaladı ve önce Raikkonen’i sonra Bottas’ı hemen pit dönüşünde geçerek avantajı yakaladı. Hızlı turlarına devam eden Hamilton Vettel ile olan farkı da kapatmaya başladı. 41 tur sonunda Vettel pite girdi ve bununla birlikte Hamilton ikinciliği kapmış oldu ama bir pit stopu daha olduğu için ikinciliği korumak için hatta belki yarış sonunda Rosberg ile çekişebilmek için temposunu devam ettirmek zorunda. Bu tempoyu devam ettirmeyi başaran Hamilton 3. pis stop’undan sonra piste ikinci dönmeyi de başardı. Son turlarda iki pilot Raikkonen ve Hamilton yumuşak lastik ile atak yapıp öndekipilotu yakalamaya çalışsalar da turlar bunun için yeterli olmadı ve yarış Mercedes’ten Nico Rosberg’in galibiyeti ile tamamlandı. İkinci takım arkadaşı Lewis Hamilton olurken üçüncülüğü ise Ferrari’den Sebastian Vettel kazanmayı başardı.

İspanya Grand Prix sıralaması:

1) Nico Rosberg                                Mercedes
2) Lewis Hamilton                           Mercedes
3) Sebastian Vettel                           Ferrari
4) Valtteri Bottas                              Williams/Mercedes
5) Kimi Raikkonen                           Ferrari
6) Felipe Massa                                 Williams/Mercedes
7) Daniel Ricciardo                          Red Bull/Renault
8) Romain Grosjean                        Lotus/Mercedes
9) Carlos Sainz                                  Toro Rosso/Renault
10) Daniil Kvyat                                Red Bull/Renault
11) Max Verstappen                         Toro Rosso/Renault
12) Felipe Nasr                                 Sauber/Ferrari
13) Sergio Perez                               Force India/Mercedes
14) Marcus Ericsson                       Sauber/Ferrari
15) Nico Hulkenberg                       Force India/Mercedes
16) Jenson Button                           McLaren/Honda
17) Will Stevens                               Marussia/Ferrari
18) Roberto Merhi                          Marussia/Ferrari
– Pastor Maldonado                        Lotus/Mercedes
– Fernando Alonso                          McLaren/Honda

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

Dünyanın En Pahalı ve En Hızlı 10 Arabası

Pts, Temmuz 6, 2015 4:10pmURL:Embed:Dünyanın En Pahalı ve En Hızlı 10 Arabası Dünyadaki En Hızlı …