Anasayfa / Araba Yarışları / Formula 1 / Formula 1 Avusturya 2014

Formula 1 Avusturya 2014

Formula 1 Avusturya 2014

Formula 1 takviminin 8. yarışı olan 2014 Avusturya Grand Prix’i 22 Haziran 2014 tarihinde koşuldu. Hafta içi antreman turları ile başlayan heyecan Cumartesi günkü sıralama turları ile doruğa çıktı ve Pazar günü 2014 Avusturya Grand Prix’i de aynı heyecan içerisinde gerçekleşti.

Cuma günkü ilk antreman turlarının en hızlı ismi Mercedes AMG Petronas takımından Nico Rosberg oldu. Hemen arkadasında ise şampiyona lideri ve takım arkadaşı Lewis Hamilton Ferrari’den Fernando Alonso’nun önünde yer aldı. İddialı pilotlardan Daniel Ricciardo 13. en iyi zamanı gerçekleştirirken takım arkadaşı Sebastian Vettel ise ancak 15. en iyi zamanı elde edebildi. Red Bull Racing-Renault ilk antreman turlarından kendini fazla zorlamadığı görüldü.

Cuma gününün ikinci antreman turuna ise Mercedes AMG Petronas’lar tam anlamıyla damgalarını vurdular. Şampiyona lideri Lewis Hamilton en iyi tur zamanını gerçekleştirirken onu hemen arkasından takım arkadaşı Nico Rosberg takip etti. Bu ikilinin hemen ardından en hızlı turu ise ilk antremanda olduğu gibi Ferrari’den Fernando Alonso elde etti. İlk antreman turlarına göre çok daha hızlı olan Red Bull Racing-Renault takımı Vettel ile 6. en iyi zaman ve Ricciardo ile de 8. en iyi zamanı elde etmeyi başardı.

Cumartesi antremanının sürprizi ise Willams-Mercedes’ler oldu. En hızlı turun sahibi Valtteri Bottas olurken, takım arkadaşı Felipe Massa’da Hamilton’ın hemen arkasından 3 en hızlı tur zamanına imza attı.

Formula 1 2014 Avusturya Grand Prix’inde sıralama turlarının yıldızı sabahki antreman turları gibi Williams-Mercedes’ler oldu. Bu sefer Massa birinci sırayı alıp ilk cebe yerleşme başarısını elde ederken takım arkadaşı Bottas’da ikinci cebi kazanma başarısı elde ederek ilk çizginin ikinci sahibi oldu. Hemen arkalarında ise Mercedes AMG Pertonas’tan Rosberg yerleşti. Şampiyona lideri Hamilton ise kendine ancak 9. sırada yer bulabildi.

Formula 1 2014 Avusturya Grand Prix’inde start ile birlikte ilk viraj sonrası Rosberg bir anlık Bottas’ı geçse dahi Bottas 2. sıradaki yerini hemen geri aldı. Startın en iyisi ise 9. sıradan başlayıp 5. sıraya çıkan Hemilton oldu ki hemen start sonrası Alonso’yu da geçerek 4. sıraya yerleşti. Bundan sonra pit stop’lara kadar liderlik için pek bir mücadele olmasa da Williams-Mercedes’lerin erken pite girmesi ile önü açılan Rosberg iyi tur zamanları ile pit stoplar sonrası liderliği ele geçirdi ve yarış sonuna kadar da korudu. Aynı şekilde takım arkadaşı Hamilton’da hemen arkasında yer alarak yarış sonunda ikinci sırayı elde etti. Böylece Mercedes AMG Petronas Formula 1 2014 Avusturya Grand Prix’inde duble yapmış oldu. Hemen arkalarında ise Bottas ve Massa ile iki Williams-Mercedes yer aldı. Geçen senenin şampiyonu Vettel 34. turda elektronik arızası sonucu yarışı terketmek zorunda kalırken takım arkadaşı Ricciardo ise ancak 8. olarak bu hafta sonunun Red Bull Racing-Renault için kötü geçmesini sağladılar.

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

2017 Audi A4 Sport Sedan

2017 Audi A4 Sport Sedan 2017 Audi A4’ün sade dış görüntüsünün ötesindeki gücü anlamak için …