Anasayfa / Araba Yarışları / Formula 1 / Formula 1 Avustralya Pisti:

Formula 1 Avustralya Pisti:

Formula 1 Avustralya Pisti

Formula 1 heyecanı başlamak üzere ve ilk yarış 15 Mart 2015’de Avustralya pistinde nefesler tutulu bir şekilde koşulacak. Takımlar son hazırlıklarını yaparak sezona iyi bir başlangıç yapma peşindeler. Geçen senenin şampiyonu Mercedes GP sürücü kadrosunu koruyarak yeni sezona yeni aracıyla giriyor. Mclaren değişen kurallar ile tekrar heyecan ortak olmak isteyen Honda ile bir işbirliği içinde ama en büyük handikapları elbette Barcelona’daki testler sırasında feci bir kaza geçiren ve hala durumu belirsizliğini koruyan Ferrari’den transfer pilot Fernando Alonso. Red Bull Racing takımı son yıllarda olduğu gibi hep iddialı ve F1’in vazgeçilmez takımı Ferrari yeni aracı ve yeni pilotu Sebastian Vettel ile sezona oldukça hazır gözüküyorlar.

İlk yarış öncesi koşulacak pist olan Avustralya’yı biraz tanımak gerek elbette. Özellikle değişken iklimi ile her zaman heyecaknlı yarışlara sahne olan Avustralya Grand Prix’inin pist tarihçesi aşağıda anlatılmaktadır.

Formula 1 Avustralya’ya ilk olarak 1985 yılında yapılan Adelaide Grand Prix’i ile girdi. Fakat eski yarış pilotu olan Bob Jane adında bir girişimci yarışın Melbourne’de özellikle yapılmasını istiyordu. Jane, NASCAR heyecanını Avustralya’ya taşıyarak AUSCAR serisini de başlatan isimlerden birisi olmuştu.

Jane’nin inatçı girişimleri ve çabalarının ardından Avustralya’nın Melbourne şehrinde bir yarış düzenlenmesi hayali iyice güçlendi. Adelaide’ın sevilen ve popüler bir pist olmasına rağmen Melbourne motor sporları komitesi yarışın taşınması için ağır baskı yapıyordu. 1992 yılında Jeff Kennett, Victoria eyaletinin başkanı seçildikten sonra akabinde yarışı Melbourne şehrine taşımak için çalışmalara ivedi bir şekilde başladı.

Nihayet 1993 yılında yapılan anlaşma ile 1995’den sonra Avustralya GP’sinin Melbourne’de yapılmasına karar verildi. Pist doğal güzellikleri ile büyüleyen Albert Park’da inşa edildi. Pistin bir kısmında şehir içi yollar kullanıldı ve ilk yarışına 1996 yılında ev sahipliği yaptı. O günden sonra pist sürekli daha da popüler bir hale geldi ve hem seyirciler hem de pilotlar tarafında oldukça sevilen bir durak oldu.

İlgili video ise 2014 sezonunundan ve pisti Vettel’in gözünden izliyoruz.

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

Formula 1 Avusturya Grand Prix

Çar, Temmuz 1, 2015 1:42pmURL:Embed:Formula 1 Avusturya Grand Prix Formula 1’de Avusturya Grand Prix’i hızlı …