Anasayfa / Araba Yarışları / Formula 1 / Formula 1 2015 Monaco Grand Prix:

Formula 1 2015 Monaco Grand Prix:

Formula 1 2015 Monaco Grand Prix:

Formula takviminin pist dışında normal yolda yapılan ve en ilginç ve dikkat çeken yarışlarından biri olan Monaco Grand Prix’si bu hafta sonu koşuldu. En ufak hataya izin vermeyen ve geçişin zor olduğu bu pistte start ile birlikte büyük heyecan yaşandı.  Startta Hamilton yerini sağlama alırken 3. sıradaki Vettel’in atağına Rosberg karşılık verdi ve o da ikinciliğini korumayı başardı. Daha birinci turda bu zorlu pistte temaslar yaşandı. Birinci turda ilk teması Hulkenberg ile Alonso yaptı, bu temas neticesinde Hulkenberg bariyerlere çarparak ön kanadını orada bıraktı. Pite giren Hulkenberg ön kanadını değiştirdikten sonra yarışa devam etti. Alonso bu çarpışmada hakemler tarafından suçlu bulunarak 5 saniye ceza aldı. Gene ilk turda Massa ve Maldonado ilk virajda ufak bir temas yaşadı, bu yüzden Massa pite girip ön kanat değiştirmek zorunda kaldı. Bu temastan her iki tarafa da herhangi bir ceza çıkmadı.

İlk tur Hamilton’ın liderliğinde geçildi hemen arkasında ise Rosberg ve Vettel yar alıyordu. Hamilton farkı bir parça açmaya başlasa da genel olarak yarış çok kopuk geçmedi ilk turlarda. 5. turda bu pistin acemi ama hızlı görünen ismi Verstappen bir geç frenleme neticesinde Maldonado’nun arka tarafına hafifçe temas ederek ön kanadının bir parçasının kırılmasına yol açtı. Bu kanat kırığına rağmen Maldonado’nun fren problemi olması dolayısıyla geçiş için sıkıştırmaya devam eden Verstappen bir tur sonra yarışın ilk pist üzerindeki geçişini yapmayı başardı ve Maldonado’yu geçti. Bu fren sorunu yüzünden 7. turda Maldonado yarıştan çekilmek zorunda kalan ilk pilot oldu.

Bu aşamadan sonra rutine giren yarışta Hamilton hemen arkasında yer alan Rosberg ve Vettel ile arasındaki farkı bir parça açmayı başardı. Birinci olmak için değerli saniyeleri yakalayan Hamilton rahat olarak pit aralığına gelmiş oldu. Ön gruptan ilk pit yapan pilot Ferrari’den Sebastian Vettel oldu. Geçişin çok zor olduğu Monaco’da Rosberg’în önüne geçmek için böyle bir hamle yapan Ferrari’nin bu taktiğine karşılık olarak hemen bir tur sonra Mercedes Rosberg’i pite soktu ve sorunsuz bir pit sonrası Vettel’in çok az da olsa önünde piste dönmeyi başardı Rosberg. Bu arada 5. mücadelesini Raikkonen ile yapan Ricciardo Vettel ile aynı zamanda pite girdi. Ondan bir tur sonra pite giren Raikkonen çabuk bir pit ile Ricciardo’nun önünde piste dönmeyi başardı. Ön gruptan en son pit yapan isim ise Lewis Hamilton oldu ve sorunsuz bir pit stop ile rahat bir şekilde birinciliğin korumayı başardı.

Pitlerden sonraki ilk aksiyon ise 42. turda Alonso vites kutusu arızası ile aracını kenara çekerek yarış dışı kalması oldu. Ama asıl mücadele 62. turdan itibaren başlayan Verstappen-Grosjean çekişmesi sonucunda olan 64. turdaki kaza sonucunda başladı. Verstappen tur bindiren Vettel’in arkasına takılarak çok zekice bir hamle ile yol veren Bottas’ı geçince onun hemen önünde yer alan Grosjean takımı tarafından telsizden bununla ilgili uyarıldı. Vettel’in geçişinden sonra Grosjean Verstappen’in önüneü kapattı ve geçmesine izin vermedi ve bu noktadan sonra daha hızlı olan Verstappen’in atakları başladı. 64. turda bir virajda çok hızlı gelip geçebileceğini düşünen Verstappen fren yapamayarak Grosjean’a çarpıp bariyerlere gömüldü. Neyse ki bu çarpışmadan dolayı herhangi bir yara almadı Verstappen. Bu kaza ile birlikte önce sanal güvenlik aracı uygulamaya koyulsa da buunun yeterli olmayacağı görüldüğü için güvenlik aracı piste girdi. Yarışın kaderi güvenlik aracı ile ve bu sırada Mercedes takımının aldığı garip kader ile tamamen değişti. Mercedes 20 saniye kadar bir farkla rahat bir şekilde önde giden pilotu Lewis Hamilton’ı pite çağırdı ve pit çıkışı tam bir kabustu Hamilton için. Rosberg ve Vettel pit çıkışında Hamilton’ı geçmeyi başardılar ve yarışı rahat birinci bitirmesi hemen hemen kesin olan Hamilton üçüncü sıraya indi. Güvenlik aracının pistten çıkışı ile Rosberg öne çıkıp farkı açmaya başladı ama bu pistte geçiş çok zor olduğu için Hamilton sıkıştırmasına rağmen Vettel’i geçmeyi başaramadı. Üstelik arkadan yeni lastikleri ile biraz hileli bir şekilde olsa da Raikkonen’i geçmeyi başaran Ricciardo, takım arkadaşı Kvyat’ın da yol vermesi ile Hamilton’ın hemen arkasına gelmeyi başarsa da geçmeyi başaramadı ve takımdan gelen konuşma ile birlikte dördüncü sırayı kendisine yol veren arkadaşı Kvyat’a bıraktı son turda. Böylece Monaco Grand Prix’si Rosberg’in üst üste üçüncü galibiyeti ile sonuçlandı.

Monaco Grand Prix Sıralaması ise şöyle:

1) Nico Rosberg              Mercedes
2) Sebastian Vettel         Ferrari
3) Lewis Hamilton         Mercedes
4) Daniil Kvyat                Red Bull/Renault
5) Daniel Ricciardo        Red Bull/Renault
6) Kimi Raikkonen         Ferrari
7) Sergio Perez                 Force India/Mercedes
8) Jenson Button             McLaren/Honda
9) Felipe Nasr                   Sauber/Ferrari
10) Carlos Sainz               Toro Rosso/Renault
 

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

Dünyanın En Pahalı ve En Hızlı 10 Arabası

Pts, Temmuz 6, 2015 4:10pmURL:Embed:Dünyanın En Pahalı ve En Hızlı 10 Arabası Dünyadaki En Hızlı …