Anasayfa / Araba Yarışları / Formula 1 / Formula 1 2015 Monaco Antreman ve Sıralama Turları:

Formula 1 2015 Monaco Antreman ve Sıralama Turları:

Formula 1 2015 Monaco Antreman ve Sıralama Turları:

Monaco Formula 1’in her zaman en özel yarışlarından biri olmuştur. Bunun sebebi elbette pist dışında normal araçların kullandığı bir yolda yapılması ve en ufak bir hatada yarış dışı kalabilme ihtimali bulunmakta. Tabi ki geçişin bu kadar zor olduğu bu pistte sıralama turunun da önemi artmakta. Sıralama turlarına gitmeden önce antreman turlarına ufak bir göz atmak gerekirse ilk antreman turu Cuma sabah koşuldu Monaco Grand Prix’inin Bu antremanda en hızlı pilot Mercedes takımından Lewis Hamilton olurken günün sürprizi 17 yaşındaki Max Verstappen’den geldi. Bu pistte ilk defa yarışacak olan Verstappen bu dar ve zorlu piste alışık olmamasına rağmen Hamilton’ın hemen 0,149 saniye arkasında ikinci en hızlı zamanı elde etmeyi başardı. O güne kadar sadece simülasyonlarda Monaco pistini tadan Verstappen bu piste çıkışıyla birlikte günün sürprizine imza atmış oldu. Buy antreman turlarının en hızlı üçüncü ismi Red Bull Renault takımından Daniel Ricciardo olurken onun hemen arkasında dördüncü en iyi zamana ise Ferrari’den Sebastian Vettel imza attı.

Cuma gününün ikinci antreman turları Mercedes’in üstünlüğü ile geçildi. İlk antreman turlarının en hızlı ismi Lewis Hamilton bu antreman turlarının da en hızlı ismi olurken ilk antreman turlarında yavaş kalan takım arkadaşı Nico Rosberg ise 0,740 saniye arkasında en iyi ikinci zamanı yapmayı başardı. Ferrariler Sebastian Vettel ve Kimi Raikkonen bu ikiliyi takip eden en hızlı pilotlar oldular. İlk antreman turlarının sürpriz ismi genç Verstappen bu antreman turlarında da hızlıydı ve en iyi 7. zamanı elde etmeyi başardı. İlk iki antreman turları ele alındığında dikkat çekiçi bir başka isim ise Fernando Alonso oldu. Mclaren Honda’nın kabus gibi başlayan sezonunun yavaş yavaş tempo kazandığı ise bu derecelerle pekiştirilmiş oldu ve Alonso bu turlarda en hızlı 11 ve 8. pilot olmayı başardı.

Sıralama turlarının yapılacağı Cumartesi gününün sabahki antreman turunda ise en hızlı isim Ferrari’den Sebastian Vettel idi. Mercedes’ten Rosberg ve Hamilton ise Vettel’in hemen arkasında yer alan pilotlar oldular.Antreman turları ile birlikte dikkat çeken bir başka durum ise Formula’nın şu an için en hızlı üçüncü takımı görüntüsündeki Williams Mercedes takımının bu turlardaki performansının çok düşük olması ve Raikkonen’in değişen ayarlara bir türlü uyum sağlayamaması ve önceki yarışlara göre son iki yarışta performansının düşmesi oldu.

Yarış için çok önemli olan sıralama turlarına gelirsek ilk eleme turunda beklendiği üzere Marussia/Ferrari takımı pilotları elene ilk isimler oldular. Onların yanında diğer elenen 3 pilot ise Sauber Ferrari takımından Marcus Ericsson, Lotus/Mercedes takımından Romain Grosjean ve takımlar sıralamasında üçüncü olmasına rağmen bu yarıştaki antreman turlarında çok kötü olan Williams Mercedes takımından Valtteri Bottas oldu. İkinci eleme turunda ise diğer Williams pilotu Felipe Massa ile birlikte Mclaren Honda pilotları Alonso ve Button, Sauber Ferrari’den Felipe Nasr ve Force India’dan Hulkenberg elenen 5 pilot oldular. Sıralamanın belirleneceği son seansta ise Hamilton’ın üstünlüğü vardı, ikinci turunda elde ettiği birinciliği attığı son turda geçmeyi başaran tek kişi gene kendisi oldu. Nico Rosberg hemen arkasında yer alarak ikinci sırayı elde etmeyi başardı. Vettel iki Red Bull Renault pilotunun önünde 3. sırada yer almayı başardı.

Monaco Grand Prix’inin başlangıç sıralaması:

1) Lewis Hamilton                            Mercedes
2) Nico Rosberg                                Mercedes
3) Sebastian Vettel                           Ferrari
4) Daniel Ricciardo                          Red Bull/Renault
5) Daniil Kvyat                                  Red Bull/Renault
6) Kimi Raikkonen                           Ferrari

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

Dünyanın En Pahalı ve En Hızlı 10 Arabası

Pts, Temmuz 6, 2015 4:10pmURL:Embed:Dünyanın En Pahalı ve En Hızlı 10 Arabası Dünyadaki En Hızlı …