Anasayfa / Araba Yarışları / Formula 1 / Formula 1 2015 Malezya: Ferrari’nin Dönüşü

Formula 1 2015 Malezya: Ferrari’nin Dönüşü

Formula 1 2015 Malezya: Ferrari’nin Dönüşü

Malezya Grand Prix’si çıkışından son anına kadar heyecan içinde geçen bir yarış oldu. Özellikle bol geçişin olması ve rekabetin taktik savaşlarına kadar inmesi yarışın heyecanını gerçekten arttıran faktörler arasında yer aldı.

Start ile birlikte Hamilton ilk sırada çıkmanın avantajını kullanarak öne fırladı. Rosberg ise 3. sırada kalkış yapmasına rağmen bir atakla Vettel’i geçmek istedi ama ilk virajda Vettel bu atağa karşılık vererek 2. sıradaki yerini korudu. Tabi ki çıkışta asıl mücadele arka sıralarda oldu ve bu mücadele neticesinde Maldonado’nun lastiği patladı.

Start sonrası sıralama aşağıdaki gibi oluştu:

Hamilton
Vettel
Rosberg
Ricciardo
Massa
Kvyat
Vestappen
Ericsson
Hulkenberg
Grosjean

11. sırada start alan Raikkonen ise sıra kaybederek 14. sıraya kadar geriledi. Bu noktadan sonra Raikkonen bu sezon sıkça karşılaştığı şanssızlıklara bir yenisini daha ekledi. İlk turun sonunda tam pit girişini geçmiş ve start/finish düzlüğüne girmekte iken Felipe Nasr’ın arkadan teması sonucunda gene sol arka lastiği patladı ve bütün turu bu patlak lastik ile atıp daha sonra pite girebildi. Bu temas sonucunda Felipe Nasr’da ikinci tur sonunda ön kanat değişimi için pite girmek zorunda kalsa da ikinci turu Raikkonen’den çok daha hızlı atabildi.

4 turda start/finish düzlüğünün sonudaki virajda önündeki rakibini geçmek için atak yapan Ericsson hızını kontrol edemeyince kum havuzuna girip kalması ile önce sarı bayraklar daha sonra güvenlik aracı devreye girdi. Güvenlik aracı ile birlikte 3 pit stop tercihini yapan takımların hepsi hemen pite girdiler, bu da pitte büyük bir yoğunluk yaşanmasına sebep oldu. Pite girmeyi tercih etmeyen pilotlar; Vettel, Hulkenberg, Grosjean, Sainz, Perez ve elbette 3 tur önce pite zorunlu giriş yapmış olan Raikkonen.

Zorunlu pit sonrası sıralama aşağıdaki şekilde oluştu:

Vettel 0
Hulkenberg 0
Grosjean
Sainz JR
Perez
Hamilton 1
Ricciardo 1
Massa 1
Rosberg 1
Merhi 0
Kvyat 1
Verstappen 1
Bottas 1
Alonso 1
Button 1
Nasr 1
Raikkonen 1
Maldonado 1

Güvenlik aracı ile atılan 2 turdan sonra güvenlik aracının çıkışı ile birlikte önü açılan Vettel arada diğer araçların olmasını da değerlendirerek Hamilton ile olan farkı açmaya başladı. 4 tur içinde Hamilton önündeki grubu geçmeyi başarsa dahi bu 4 tur sonucunda aradaki fark 9,5 saniyeye kadar çıkmış oldu. Raikkonen bu arada hızlı turlarla ön gruba yanaşsa dahi 15. turda normal pit stop’unu yaparak gene alt sıralara indi. 18. turda Vettel pite girene kadar ön grup sıralamasında fazla değişiklik olmadı. Rosberg ve Hamilton çok da zorlanmadan öndeki rakiplerini geçerek 2 ve 3. sıraya yerleştiler ama Hamilton Vettel ile olan farkını kapatmayı başaramadı.

Vettel pitten yumuşak lastik ile ve 3. sırada çıktı. Ama Ferrari’nin bu kez Mercedes’e zorluk yaşatacağı bu turlarda belli oldu. Üst üste hem Raikkonen, hem de Vettel rakiplerinden hızlı turlar atarak önlerindeki pilotlarla farkı kapattılar. Uzunu yıllardır nadir gerçekleşen geçişlerden birine şahit oldu Malezya hatta Vettel pist üzerinde Rosberg’i geçerek ikinci sıraya çıktı. Daha da ileri giderek Hamilton’ı da yakalayan Vettel tam geçmek üzereyken Hamilton pite girdi ve yumuşak lastikleri o da taktı Mercedes’e.

Pit çıkışı Hamilton ile Vettel arasındaki fark 18 saniye idi ve Hamilton bu farkı kapatmak için hızlı olmak zorundaydı ama Ferrari onun kadar hızlı olamasa dahi bir ölçüde ataklarına karşılık vermeyi başardı. Vettel 38. turda pite girdiğinde Hamilton ile 13 saniye fark vardı aralarında ve pit çıkışı Rosberg’în hemen önünde çıkarak en kötü ikinciliği garantilemiş oldu Vettel. Tabi Hamilton ve Rosberg bir kez daha pit yapmak zorunda kalınca Vettel’in birinciliği garantilenmiş oldu.

Arka sıralarda ise bol geçiş ve heyecan hiç düşmedi. Toro Rosso’nun, bir nevi üst takımı olan Red Bull’u her iki pilotu ile geçmesi, Raikkonen’in bir ara 18.’liğe kadar düştüğü, patlak lastik ile tam bir tur attığı yarışta 4. sıraya kadar yükselmesi ve elbette bu sene ne derece elde ederse etsin tarihin o dereceyi elde eden en genç pilotu olacak olan Max Verstappen’in altıncı sırayı elde ederek en genç puan alan pilot ünvanını elde etmesi yarışta akılda kalanlar arasında yer aldı.

 

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

Formula 1 Avusturya Grand Prix

Çar, Temmuz 1, 2015 1:42pmURL:Embed:Formula 1 Avusturya Grand Prix Formula 1’de Avusturya Grand Prix’i hızlı …