Anasayfa / Araba Yarışları / Formula 1 / Formula 1 2015 Kanada Grand Prix

Formula 1 2015 Kanada Grand Prix

Kanada Grand Prix 2015

Formula 1’in en güzel pistlerinden olan Kanada’da heyecan Pazar günü koşulan yarış ile sona erdi. Yarışa pol pozisyonunda başlayan Mercedes takımından Lewis Hamilton start ile birlikte takım arkadaşı Nico Rosberg’in önünü kapatarak 1. sıradaki yerini korumuş oldu. 3. sırada start alan Ferrari’den Kimi Raikkonen bunu avantaja çevirmek için atak yapsa da Rosberg bu atağa karşılık vermeyi başardı ve ikinci sıradaki yerini korudu. Raikkonen atağı sırasında çizgisini kaybetmesi ile Bottas bir atak denemesinden bulunda ama bu atak denemesini de Raikkonen çok rahat karşıladı.

Arka sıralardan start alan Vettel 16. sıraya tırmanırken, Massa ise 13. sıraya çıkmayı başardı. İlk turlarla birlikte bu iki pilot sıralamada yükselmeye başladı. Birinci turlar sonunda ilk 10’da sadece Hulkenberg bir sıra yükselirken, Maldonado bir sıra düştü. Vettel hızlı ilk turların ardından 8 turda pite girerek sert lastiğe geçiş yaptı. Ön sıralarda rutin giden yarışta arkadan gelen Massa 16 tur sonunda 9. sıraya kadar yükseldi.  Bu arada Vettel’de yükselmeye devam etti. Genelde tek pit stratejisi ile hareket eden takımlarda Raikkonen pit sonrası bir de spina atınca 3. sıradaki yerini Bottas’a kaptırmış oldu ve pit çıkışı Bottas piste 3. sırada dönmüş oldu.

Pit sonrası Rosberg bir ara Hamilton’a yakınlaşsa dahi geçebilecek seviyeye hiç gelmedi. Bunun dışında ön sıralardaki rutin devam etti.  Asıl mücadele ise arkada yarışa geriden başlayan Vettel ile Massa’nın yükselme mücadelesinden yaşandı. Massa’yı geçemyi başardı ve ondan sonra Maldonado’yu da geçerek 5. sıraya yükselmeyi başardı. Hamilton rahat bir şekilde yarışı birinci bitirirken, ikinci sırada Rosberg yer aldı, üçüncü sırada ise Raikkonen’in spin sonrası bir türlü yakalamyı başaramadığı Williams’tan Bottas elde ederken, Raikkonen ancak dördüncü olabildi. Son sıralardan start alan Vettel ise büyük bir başarı göstererek beşinci sıraya kadar yükselmeyi başardı.

Bu yarışın hayal kırıklığı ise iki Mclaren Honda oldu. Her ikisi de yarışı tamamlamayı başaramadı ve bir kez daha puana alamadan yarışa veda etmiş oldular.

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

Formula 1 Avusturya Grand Prix

Çar, Temmuz 1, 2015 1:42pmURL:Embed:Formula 1 Avusturya Grand Prix Formula 1’de Avusturya Grand Prix’i hızlı …