Anasayfa / Araba Yarışları / Formula 1 / Formula 1 2015 – Bahreyn Grand Prix – Geniş Özet

Formula 1 2015 – Bahreyn Grand Prix – Geniş Özet

Formula 1 2015 – Bahreyn Grand Prix – Yarış Geniş Özet

Çin’in aksine çok daha çekişmeli ve rekabetçi olacağı daha sıralama turlarında ortaya çıkan Bahreyn Grand Prix’si daha başlamadan ilk kurbanını verdi. Jensen Button sıralama turlarında yaşadığı motor sorunu giderilemediği için bu yarışa başlayamadı. Formasyon turu başlangıcında ise Felipe Massa’nin otomobili çalışmadığı için Massa’da pit yolundan yarışa başlamak zorunda kaldı. Daha yarış başlamadan formasyon turunda verilen hız limitlerinin altında gittiği için Carlos Sainz JR’a da 5 saniye cezası geldi. Böylece daha yarış başlamadan heyecan başlamış oldu.

Start ile birlikte Hamilton öne fırlayarak birinciliğini garanti altına aldı. Rosberg atak ile Vettel’i geçmeye çalışsa da Vettel iyi kapanarak buna izin vermedi ve burada oluşan yavaşlamadan faydalanan Raikkonen Rosberg’i geçti. Böylece Ferrari’ler Hamilton’ın hemen arkasında yer aldı.

İlk tur sonunda ilk 10:

1) Lewis Hamilton
2) Sebastian Vettel
3) Kimi Raikkonen +1 sıra
4) Nico Rosberg -1 sıra
5) Valtteri Bottas
6) Daniel Ricciardo +1 sıra
7) Romain Grosjean +3 sıra
8) Nico Hulkenberg
9) Marcus Ericsson +4 sıra
10) Carlos Sainz -1 sıra

4. turda Nico Rosberg riskli bir atakla Kimi Raikkonen’i geçip 3. sırayı aldı. Raikkonen karşı cevap vermek istese de Rosberg pozisyonunu korudu. 8. turda Vettel bu yarışta daha sonra da yapacağı hatalardan ilkini yaparak virajda arabasını kaydırıp vakit kaybedince Rosberg aradaki farkı hemen kapatarak 9.tur girişinde Raikonnen’e yaptığı atağın bir benzerini yapıp Vettel’i geçmeyi başardı ve ikinciliğe yükseldi.

Raikkonen’e göre de daha yavaş olan Vettel öndeki dörtlüden ilk pite giren sürücü oldu. 13. tur sonunda pite girerek yumuşak hamurlu lastikleri ile piste geri döndü. Bundan bir tur sonra Rosberg pite girdi ve o da yumuşak lastik tercihi ile piste döndü ama bu bir turda Vettel daha hızlı olarak pistte kaybettiği ikinci sırayı geri kazanmış oldu.

Hamilton ise 15 tur sonunda pite girerek yumuşak lastiğe geçti ve tam pit çıkışında 3 isim karşı karşıya geldi. Hamilton önde olmayı kılpayı başarırken Vettel ile Hamilton arasındaki rekabetten faydalanan Nico Rosberg gene cesur bir atakla pitte kaybettiği dereceyi almayı başardı.

İlk dörtlü grup arasında en sonra pite giren 18 tur sonunda Raikkonen oldu ve diğerlerine göre farklı bir strateji izleyerek sert hamura geçerek, yumuşak hamuru son bölüme sakladı.

Sert lastikle olmasına rağmen öndeki 3’lünün lastiklerini korumak için birbirlerine yaklaşmamalarından dolayı düşen tempoları Raikkonen’in işine yaradı ve aradaki farkı giderek kapatmaya başladı.

Vettel ikinci pist dışına taşmasını 27. turda yaparak yine süre kaybedip öndeki ikili ile farkın bir parça açılmasına yol açtı. 31. turda pit sonrası tekerlekleri ile ilgili sorun yaşayan Toro Rosso’dan Carlos Sainz JR. yarışın içinde ilk yarış dışı kalan pilot oldu.

32 tur sonunda Vettel gene öndeki dörtlüden ilk pit yapan pilot oldu ve sert lastik ile yola devam etti. Mercedes ise taktik değiştirerek bu sefer ilk pite Hamilton’ı 33. tur sonunda sokarak yaptı. Sorunsuz bir pite ile Vettel’in önünde dönmeyi başardı Hamilton. Rosberg ise 34. tur sonunda pite girdi ve bu iki turda yeni lastikleri ile Vettel’in kazandığı zaman ile birlikte pit çıkışı Vettel’e bir kez daha geçilmiş oldu Rosberg. Ama Vettel 36. turda üçüncü hatasını yapıp pist dışına taşarak bir kez daha Rosberg’e pist üzerinde geçilmiş oldu. Ayın turda Toro Rosso’dan Verstappen’de yarış dışı kaldı ve iki Toro Rosso içinde yarış böylece bitmiş oldu.

Vettel Rosberg ile yarışındaki pistten çıkışında ön kanadına da zarar verdiği için bir kez daha pite girmek zorunda kalarak podyum amacına veda etmiş oldu. 40. turda artık lastikleri bitmiş Raikkonen’i pist üzerinde geçmeyi başardı Hamilton.

40. tur sonunda Raikkonen’de pite girerek hızlı seriler için yumuşak lastikleri takarak piste döndü. Bu strateji Raikkonen’e yaradı ve kalan turlarda gittikçe hızlanarak Rosberg ile arasındaki farkı giderek kapatmaya başladı. Gittikçe yaklaşan Raikkonen’in Rosberg üzerindeki baskısı telsiz konuşmalarına da yansıdı, pitin “Fark 8,5 saniye” uyarısına Rosberg sinirli bir eda ile “Artık bana farkı söylemeyin.” cevabını verdi.

Bu arada son piti ile 5 sıraya kadar düşen Vettel, Bottas’ın hemen arkasında bir sıra tırmanmak için çekişme halinde iken geç frenaj ile bu yarıştaki 4. hatasını da yaparak dördüncülük için zaman kaybı yaşadı.

Bu arada Raikkonen Rosberg ile arasındaki farkı giderek azaltarak Rosberg üzerinde iyice baskı oluşturması ile 56. tur içinde baskı altındaki Rosberg’in pist dışına taşması ile ikinciliği elde etmeyi başardı ve hatta Hamilton ile de farkı 3 saniyeye kadar indirmeyi başarsa da kalan 1,5 turda birincilik için yemedi kalan tur sayısı ve Lewis Hamilton Bahreyn Grand Prix’sini kazanmış oldu.

Bahreyn Grand Prix sonuçları:

1) Lewis Hamilton Mercedes F1 Team 1h35m05.809s
2) Kimi Raikkonen Scuderia Ferrari 3.380s
3) Nico Rosberg Mercedes F1 Team 6.033s
4) Valtteri Bottas Williams Racing 42.957s
5) Sebastian Vettel Scuderia Ferrari 43.989s
6) Daniel Ricciardo Red Bull Racing 1m01.751s
7) Romain Grosjean Lotus F1 Team 1m24.763s
8) Sergio Perez Force India F1 Team 1 Tur
9) Daniil Kvyat Red Bull Racing 1 Tur
10) Felipe Massa Williams Racing 1 Tur
11) Fernando Alonso McLaren Honda 1 Tur
12) Felipe Nasr Sauber F1 Team 1 Tur
13) Nico Hulkenberg Force India F1 Team 1 Tur
14) Marcus Ericsson Sauber F1 Team 1 Tur
15) Pastor Maldonado Lotus F1 Team 1 Tur
16) Will Stevens Manor F1 Team 2 Tur
17) Roberto Merhi Manor F1 Team 3 Tur
Max Verstappen Scuderia Toro Rosso Yarış dışı
Carlos Sainz Scuderia Toro Rosso Yarış dışı
Jenson Button McLaren Honda

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

Moto GP Tarihinde En Çok Yarış Kazanan 10 Yarışçı

Sal, Temmuz 7, 2015 2:40pmURL:Embed:  Moto GP Tarihinde En Çok Yarış Kazanan 10 Yarışçı Kimi …