Anasayfa / Araba Yarışları / Drag / Ford Mustang Shelby, O Bir Efsane

Ford Mustang Shelby, O Bir Efsane

Ford Mustang Shelby, O Bir Efsane

Herşey bir vizyonla başlar, kendine has bir tür tanımlayan bir makine…Efsane olarak nitelendirdiğimiz Mustangleri gösterişli, sade veya sadece hızlı olarak üretebiliyorlar. En yeni modeli olarak tabir edebileceğimiz modeli bile bir midilliden çok yarış atına benziyor. Mustang’in bu kadar muhteşem olmasının sebebi basit ve erişilmesi kolay bir araba olmasında yatıyor. Misal, otoyolda bir litre ile yolda 13 km kat ederek benzin adeta koklayan V6 arabayı her kesimin satın alması için oldukça erişilir kılıyor.

Mustang GT 500 veya yarışçı Boss 302, 5 litrelik benzini 8 motoruyla galeriden alıp doğrudan yarış pistine çıkarabileceğiniz bir otomobil. Bize en vahşi Mustang’in hangisini olduğunu soracak olursanız büyük ihtimalle tek bir cevap alırsınız, elbette seksi kıvrımlarıyla Shelby GT 500, Ford firmasının bugüne dek ürettiği en vahşi, en güçlü Mustang’i. 0’dan 100 km’ye 3.6 saniyede çıkabiliyor. Mustang Shelby’nin azami hızı saatte 321 km’ye kadar çıkmakta. Mustangler içinde bu kadar çok sevilmesinin sırrı ise; 5.8 lt süper chargelı V.8 motorunda yatıyor. Saatte 321 km otomobil dünyasında bir nevi kutsal topraklar sayılabilir. Ama 43 bin Euro BOSS 302 fiyatıyla bahsetmiş olduğumuz bu kutsal topraklara diğer otomobillerle daha ucuza adım atmanız mümkün elbette. Diğer otomobillerin çoğu hız için ağırlık tasarrufu yaparak daha hafif bir otomobil üretmeye odaklanır. Karbon fiberden yapılmış pahalı parçalar kullanıyor ama Mustang çelik kullanarak maliyetleri düşürüyor. Çekiş gücünü ise ham motor kuvveti ile sağlıyor. Fakat mühendisler ve tasarımcılar saatte 321 km bariyerini aşmak istediğinde elbette yepyeni sorunlarla karşılaşmaya başladılar. Sadece o hızla çalışabilen ve yeterince güç üretebilen bir motor yapmanız kesinllikle yetmiyor. O motorla baş edebilen frenle ve o hızla havalanmak isteyen bir gövde üretmek zorunda kalıyorsunuz. İş bittikten sonra arabayı durdurabilmelisiniz. Bu zavallı otomobil 🙂 her açında dünyanın ve fizik kurallarının saldırısına oldukça uğradığını söyleyebiliriz.

Mühendisler saatte 321 km giden bir Shelby’i yerde tutabilmek için hızın denge gerektirdiğini anlaması gerektirdiğini gayet iyi biliyorlardı. Aerodinamik hesaplayarak arabanın yere yapışmasını sağlamanız gerekiyor. Ne kadar hızlı giderseniz gidin öndeki ve arkadaki dengenin kaldırma kuvvetini iyi dengelemeniz gerekiyor.

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

Senna’nın İlk Brezilya Zaferi; Brezilya GP 21 Mart 1991

Cts, Mayıs 16, 2015 2:27pmURL:Embed:Senna’nın İlk Brezilya Zaferi;  Brezilya GP 21 Mart 1991 Bölüm 5 …