Anasayfa / Araba Yarışları / Drift / Ford Focus Drift Show

Ford Focus Drift Show

Ford Focus Drift Show

Ankara 2014 Drag Yarışları Peşpeşe Ford Focus Driftleri

Başkent Otomobil Off Road ve Motorsporları kısa adı BOOS olan kulübün her sene organize etmiş olduğu drag yarışlarından iki Ford Focus’un drift mücadelesi görülmeye değer. Görüntünün ilerleyen sahnelerinde dönüş patinajlarından dolayı, lastiklerin çıkarmış olduğu dumandan neredeyse göz gözü görmüyor…Bildiğiniz duman show. Emin olun ki burnunuza yanık lastik kokusu her an gelebilir. 🙂 Bizden uyarması.

Açıkçası drift yapan iki sürücünün otomobil kapılarını neden açtıklarını halen anlayabilmiş değilim. Bildiğim kadarıyla drift ile ilgilenen profesyonel sürücülerin, belirli bir hızı geçtikten sonra, kapılarını şov amacıyla açarlar. Ama izlediğimiz kadarıyla bu arkadaşlar, 360 derecelik bir eksende sadece patinaj yaparak birbirlerini kovalıyorlar. Galiba drift havasına kendilerine kaptırmak amacıyla yapılmış ufak bir aksiyon 🙂

Eminim ki çoğunuz driftçilerin nasıl lastik kullandığını merak ediyordur. Belki duyacaklarınıza şaşıracaksınız ama driftçilerin çoğu standart lastik kullanıyor, evet, doğru duydunuz standart lastik kullanıyor. Driftçilerin show sonrası ne kadar lastik yaktığını biliriz, bu sebepten ötürü genellikle çıkma lastik kullanırlar. Lastiklerin durumu kötü olmadığı müddetçe drift yaparken patlatana kadar kullanıyorlar. Aksi takdirde böyle bir şeye para yetiştirmenin ne kadar güç olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Çıkma lastik kullanma mevzusunu yarışlar için söylemiyorum, bu işe kendine adamış, hayat tarzı olarak benimseyen insanların kullandıklarını belirtiyorum. Ama bazı yarışçıların antreman sırasında eskimiş, çıkma lastikler kullanıldığı bilinir. Elbette ki dünyada yapılan drift yarışlarında yeni lastikler kullanılır. Bundan şüpheniz olmasın. Yeni lastikler kullanılmasından ötürü bu sayede lastiklerden duman çıkarak, otomobillerin tutuş yani tutunma seviyeleri çok daha fazla oluyor. Size klasik gelebilir ama tutunma demek, daha iyi drift demektir. Bir şeyin klişe olması onun gerçek olmayacağı anlamına elbette gelmez. Özellikle lastik üretici firmalarının drift araçları için özel olarak tasarladıkları lastik deseni ve lastik hamuru bileşeni mevcut.

 

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

2017 Audi A4 Sport Sedan

2017 Audi A4 Sport Sedan 2017 Audi A4’ün sade dış görüntüsünün ötesindeki gücü anlamak için …