Anasayfa / Araba Yarışları / Formula 1 / Ferrari’nin Yeni Pilotu: Sebastian Vettel

Ferrari’nin Yeni Pilotu: Sebastian Vettel

Ferrari’nin Yeni Pilotu: Sebastian Vettel

Takım olarak Formula 1 şampiyonluğuna en son 2008 yılında ulaşabilen Ferrari takımı, pilotlar kategorisinde ise en son şampiyonluğunu ancak 2007 yılında Kimi Räikkönen ile ulaşabilmiştir. Her sene Formula 1 yarışlarında iddialı olduğunu belirtmesine rağmen Ferrari takımı son senelerde sürekli beklentilerin altında performanslar sergiledi.Ferrari firması bu kez 2015 sezonu için de iddialı bir araç SF15-T ile girerken, Ferrari ayrıca eski başarılı günlerine de yine bir Alman pilot Sebastian Vettel ile dönmeyi düşünüyor. Sıralamaya günler kala Ferrari’nin genç pilotu bakalım ne kadar başarılı olacak…

Sebastian Vettel Formula kariyeri başarılarla dolu bir pilot. Sebastian Vettel’in ilk Formula pistlerine çıkması ise 2006 Türkiye Grand Prix’inde olmuştur. BMW Sauber takımından Jacques Villeneuve’ün takımdan ayrılmasıyla 3. pilot olan Robert Kubica Villeneuve’ün yerini almıştır ve boşalan 3. pilot koltuğu da Sebastain Vettel’e teslim edilmiştir. Vettel ilk çıktığı cuma günü antremanında da günün en iyi derecesini yaparak kendini ispat etmiştir. Bu arada vurgulanması gereken bir başka nokta ise cuma günkü antrenman seansına 19 yaş 53 günlükken çıkan Vettel, “bir Formula 1 yarışına çıkan en genç pilot” rekorunu kırmıştır. Bunun yanında “bir Formula 1 yarışında puan alan en genç pilot”, “bir Formula 1 yarışına liderlik eden en genç pilot”, “bir Formula 1 yarışında pol pozisyonunu kazanan en genç pilot”, “bir Formula 1 yarışını kazanan en genç pilot”, “farklı iki takımda yarış kazanan en genç pilot” ve tabi ki “Formula 1 şampiyonu olan en genç pilot” ünvanlarını elinde bulundurmaktadır.

2009 yılında Red Bull Racing’e transferi ile birlikte Formula kariyeri zirvesine ulaştı. 2010, 2011, 2012, 2013 yıllarında üst üste 4 sene pilotlar şampiyonasında birincilik elde eden Vettel, geçen sene ise takım arkadaşının bile gerisinde kalarak ancak 5. olabilmiştir. Bu beşinciliği bir değişim işareti olarak gören Vettel, Alonso’nun da Ferrari’den ayrılması ile Ferrari’ye transfer olarak bu takımın ikinci bir Alman efsanesi olmak yolunda adım atmıştır. Bakalım zamanla bu birliktelik istenilen neticeye ulaşabilecek mi?

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

Formula 1 Avusturya Grand Prix

Çar, Temmuz 1, 2015 1:42pmURL:Embed:Formula 1 Avusturya Grand Prix Formula 1’de Avusturya Grand Prix’i hızlı …