Anasayfa / Araba Yarışları / Formula 1 / Ferrari’nin Yeni Aracı: SF15-T

Ferrari’nin Yeni Aracı: SF15-T

Ferrari’nin Yeni Aracı: SF15-T

Son senelerde sürekli hayal kırıklığına uğrayan takımlardan olan Ferrari Formula 1 2015 sezonuna gene iddialı yeni bir araç ile giriyor. Değişen kurallarla 1.6 litrelik V6 yeni motor kullanan bu araç: SF15-T. 30 Ocak 2015’te ilk defa basın tanıtımı yapılan araç ilk testlerini 1 Şubat’ta Jerez’de yaptı.

Geçen seneyi 4. sırada tamamlayan ve beklenen performansın çok gerisinde kalmasıyla kadrosunu büyük ölçüde değiştiren Ferrari, James Allison’un önderliğinde hazırlanan SF15-T’yi görücüye çıkardı.

2014 aracının evrimi olarak nitelendirilen Ferrari SF15-T’nin aerodinamik anlamda daha çok ön tarafında değişiklikler yapıldığı belirtildi.

1.6 litre V6 tek turbo özellikli ve yeni kurallara uygun olarak 8 ileri vitese sahip bu araç sürücüsüyle birlikte 702 kg ağırlığa sahip. Dakikada 125.000 devir güce sahip bu araç Pirelli lastikleri ve Shell V Power yakıtı kullanacak.

İlk testlerin sonunda iki günde SF15-T ile 197 tur atan Raikkonen araçla ilgili olarak geçen yılki araca göre çok daha iyi bir araç olduğunu söylerken devamında “Emin olduğumuz şey geçen yılki araca oranla çok daha iyi bir araca sahip olduğumuz. Tüm paket daha iyi ve çok yönlü. Motor ve şasinin düzeldiğini düşünüyorum. Elbette bazı şeyleri geliştirmemiz gerekiyor. Yapmamız gereken bir sürü iş var. Fakat iyi bir başlangıç noktasındayız” diyerek araçtan memnun olduğunu belirtti.

Bu testler sırasında oldukça hızlı olan Ferrari’nin yeni aracı SF15-T testleri zirvede tamamlamayı başardı. Testlerin ilk gününde en iyi ikinci zamanı elde eden Raikkonen, ikinci günde ise en iyi zamanı yapmayı başardı. İkinci günkü bu derecesi ile 4 günlük testlerin en hızlı zamanına da imza atmış oldu.

Bununla ilgili soruya ise Raikkonen: “Çok büyük bir anlam ifade etmiyor. Oldukça iyi bir mesafe katettik. Ve herhangi bir sorun yaşamadan işler yolunda gidiyor. Dereceler pek bir anlam ifade etmeyebilir ancak katettiğimiz mesafe oldukça iyi. Ve bunu yaparken çok fazla sorunumuz yoktu. Araçtaki his oldukça iyiydi ve önemli olan da bu. Kendi çalışmamıza odaklandık ve diğerlerinin ne yaptığıyla ilgilenmiyoruz. Ekibimiz tüm kış boyunca iyi bir araç yapmak için çalıştı. Artık üzerinde çalışabileceğimiz bir otomobilimiz var” diyerek önlerinde daha çok mesafe olduğunu açıkça ortaya koydu.

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

Formula 1 Avusturya Grand Prix

Çar, Temmuz 1, 2015 1:42pmURL:Embed:Formula 1 Avusturya Grand Prix Formula 1’de Avusturya Grand Prix’i hızlı …