Anasayfa / Araba Yarışları / Formula 1 / Ferrari ve Rekabet Formula 1’e Geri Döndü Mü?

Ferrari ve Rekabet Formula 1’e Geri Döndü Mü?

Ferrari ve Rekabet Formula 1’e Geri Döndü Mü?

Malezya Grand Prix’sindeki Sebastian Vettel ile gene Ferrari galibiyeti Formula 1 fanatikleri arasında bir heyecan dalgası yarattı. Geçen sene Mercedes’in ezici üstünlüğü ile rekabeti dışlaması yarışlara olan ilgili iyice azaltmıştı ve açıkcası bu sene de aynı şekilde devam edeceği öngörüleri sezon öncesi hakimdi. İlk yarış olan Avustralya’da Mercedes’in dublesi de bu yöndeki tahminleri doğrular nitelikte olmuştu. Ama gene de ilk yarışta Ferrari’nin kesin olarak kıpırdandığı göze çarpıyordu. Ferrari diğer takımlardan önde olduğunu Avustralya Grand Prix’i ile ispatlasa da hala Mercedes ile arasında fark olduğu net şekilde belli oluyordu.

Bu öngörülerle Malezya’ya gelindi, bu pist tüm pistler içinde pist üzerinde sıcaklığın en yüksek pist olduğu için araç ve lastik dayanıklılığının en çok test edildiği pistlerden bir tanesi. Malezya’da antreman turlarında Mercedes üstünlüğü ile geçilse de, sıralama turlarında Vettel ikinci sırayı elde etti. Yağmurun azizliğine uğrayan Raikkonen ise, antreman turlarında sürekli en hızlı 3 sürücü içinde olsa da, 11. sırayı alabildi. Yarışın sonunda ise Vettel zafer elde ederken, Raikkonen’de 4 sırayı aldı.

Bu yarış özetinden Ferrari’ye özel performans değerlendirmesine gelelim. Öncelik yarışın galibi Vettel’de, bu galibiyetin mimarı net olarak pit stratejisi ve lastik kullanımı aslında Ferrari için. Takımın ilk stratejik kararı 4 turda güvenlik aracı ile 6 araç hariç bütün arabalar pite girip lastik değiştirirken Ferrari her iki aracını da pite sokmadı. Vettel açısından baktığımızda bu güvenlik aracı çıkışı önünü açılması ve Mercedes’ler ile farkı açabilmek demekti. Nitekim güvenlik aracının çıkışı ile birlikte her ne kadar 4 turda Hamilton aradaki bütün araçları genel olarak sorunsuz geçmeyi başarsa da bu ikilinin arasındaki fark 9,5 saniyeye çıkmıştı. İkinci büyük stratejik başarı ise Vettel’in 18 turda pite girerek Mercedes’ler sert ve yıpranmış lastiklerle iken yumuşak ve yeni lastiği takması oldu. Vettel bu strateji ile hem pist üzerinde Mercedes’lerden Rosberg’i geçmeyi başardı, hem de Hamilton’ın dibine girmeyi başardı Hamilton pite girmeden hemen önce. Bu psikolojik olarak Ferrari’ye büyük avantaj kazandırdı. Hatta bu sinir yarış içerisinde Hamilton’ın telsiz konuşmalarına net olarak yansıdı. Hamilton son pitlerden sonra takımının forse et mesajına “Ne yapmamı istiyorsunuz, bir kez daha mı pite gireyim?” şeklinde kızgın bir yanıt verdikten bir süre sonra takımdan gelen telsiz mesajına ”Virajlarda benimle konuşmayın.” fırçası ile cevap vermesi ile bu stresi net şekilde yansıttı.

Raikkonen’e gelirsek Mercedes’ler bir yana Ferrari’nin diğer arabalardan çok daha hızlı olduğunu bu yarışta asıl ispatlayan Raikkonen oldu. Start ile birlikte 14. sıraya düşen Raikkonen ilk turunu sonunda pit girişini hemen geçtikten sonra start/finish düzlüğüne girişteki son virajda arkadan gelen temas ile ilk yarışta da başına bela olan sol arka lastiğini patlattı. 250 metre geride olsa pite hemen girip lastiğini değiştirebilecekken Raikkonen bu şekilde bir tam tur atmak zorunda kaldı ve bu da iyice sıralamada geri düşmesini sağladı. Arada tek avantajı ise güvenlik aracının girişi ile sıralamada üste çıkamasa dahi önündeki arabalarla mesafesi kapandı. Güvenlik aracı ile Raikkonen’in geçişleri başladı, önündeki bütün rakiplerini geçerek 4. sıraya kadar tırmanmayı başardı, insan ister istemez sıralama turlarındaki yağmur ve yarıştaki lastik patlaması başına gelmese acaba Mercedes’leri zorlayabilir miydi sorusunu aklına getiriyor.

Bütün bu yarış değerlendirmesinden sonra elbette elimizde kalan asıl soru bu sezon rekabeti görebilecek miyiz Formula’da ? Tek bir zafer ile bu soruya “Evet” cevabı vermek doğru değil çünkü Mercedes hala en güçlü araba ve en büyük favori ama artık Mercedes şunu biliyor ki geçen seneki gibi ufak hatalara toleransları yok artık, geçen seneki gibi çok rahat değiller çünkü Ferrari Mercedes’e “Ensendeyim” mesajını bu yarış ile verdi.

Ferrari ve Rekabet Formula 1’e Geri Döndü Mü? Peki sizce geri döndü mü ? Bizce, Ferrari takımı Sebastian Vettel ile geri dönüş sinyalleri vermiş oldu, en azından Formula 1’in o eski ihtişamlı günlerinde olduğu gibi yeniden heyecan geldi diyebiliriz. İzlemede kalıp göreceğiz…:)

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

Dünyanın En Pahalı ve En Hızlı 10 Arabası

Pts, Temmuz 6, 2015 4:10pmURL:Embed:Dünyanın En Pahalı ve En Hızlı 10 Arabası Dünyadaki En Hızlı …