Anasayfa / Lastik / Ferrari Üretim Tesisi

Ferrari Üretim Tesisi

Ferrari Üretim Tesisleri

Hız, konfor ve tutkunun simgesi haline gelmiş Ferrari’nin üretim tesisini birlikte gezmeye ne dersiniz? Ve karşınızda kimselerin giremediği Ferrari üretim tesisleri.

Ferrari üretim tesislerini gezmeden önce, kısaca tarihçesine göz gezdirelim; Takvimler 1929 yılını gösterdiğinde, Ferrari ilk olarak Alfa Romeo’nun yarış takımı olarak kuruluyor.Koskoca 23 yılı devirdikten sonra aldığı radikal bir karar ile Ferrari otomobillerin üretimine başlanıyor. Üretim tesislerinin merkezi; İtalya’nın Modena şehrinin yakınındaki Maranello.

Ferrari’nin efsanevi başkanı olan Enzo Ferrari’ye az da olsa değinmek gerektiğine inanıyorum. Sıradan bir aile içerisinde başlayan yaşam öyküsünü otomobil ve ferrari tutkunları oldukça iyi bilirler. Sade ve iddialı olmayan bir aile yaşantısından gelen Enzo’nun yarış tutkusu, babasının İtalya Bologna’da götürüldüğü bir yarışa gitmesiyle başlıyor. Yaşam öyküsünün dönüm noktası ise, Ferrari firmasına işçi olarak çalışmasıyla başlıyor. Çok fazla detay dehlizlerinde boğulmadan, kısaca ifade edecek olursak, Enzo Ferrari’nin yaşam öyküsü aynı zamanda firmanın kuruluş tarihçesi olarak kabul edilmektedir. Ne kadar çok araştırırsak araştıralım, yayınlanan tüm belgeseller de ve dergilerde Enzo Ferrari’nin o muazzam yaşam öyküsü anlatılır.

Şehrin hemen girişine kurulan Ferrari üretim tesislerinin büyüklüğünü sanırım 50 futbol sahası ile ifade edebiliriz. Gezen turistlerin ve tutkunlarının yorumlarına göz gezdirdiğimizde çıkardığımız sonuç “bu bir otomobil fabrikası olamaz kesinlikle sanatsal başyapıt”. Fabrikada yaklaşık 3 bin 500 kişi çalıştığı ifade ediliyor. Turistlerin en çok fazla fotoğraf çektiği yer ise, Enzo Ferrari’nin tesisleri ilk kurulduğu günden beri var olan giriş kapısı.Ve bu eski kapı aktif olarak halen kullanımda. Turistler için aynı zamanda, Ferrari logolu ürünlerin satıldığı hediyelik eşya mağazası da mevcut. Üretim tesislerinin hemen her yerinde Ferrari Formula 1 takımının, efsanevi müthiş yetenekli pilotu olan Michael Schumacher’in fotoğrafları var.

Ferrari firmasının mottosu olan reklam sloganı bize her şeyi anlatıyor aslında;

”Biz otomobil değil, rüya satıyoruz”.

 

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

2017 Audi A4 Sport Sedan

2017 Audi A4 Sport Sedan 2017 Audi A4’ün sade dış görüntüsünün ötesindeki gücü anlamak için …