Anasayfa / Araba Yarışları / Formula 1 / En genç Formula 1 pilotu: Max Verstappen

En genç Formula 1 pilotu: Max Verstappen

En genç Formula 1 pilotu: Max Verstappen

Toro Rosso Renault takımı bu sene gençlerle mücadelesini sürdürüyor. Carlos Sainz JR gibi ralli pilotu bir babanın oğlunun yanında 17 yaşında ilk yarışını yaşayan Max Verstappen de gene eski bir Formula 1 pilotunun olan Jos Verstappen’in oğlu. Carlos Sainz JR’a göre avantajı ise annesinin de, Sophia Kumpen, 2 kere Belçika şampiyonluğu kazanmış başarılı bir kartingci olması. Max Verstappen 2015 Avustralya Grand Prix’inde Toro Rosso-Renault takımında yarışarak bir Grand Prix’de yarışan en genç pilot ünvanını elde etmiş oldu.;

Max Verstappen pilotluk kariyerine birçok Formula pilotunda olduğu gibi 4,5 yaşında karting yarışları ile başladı. Yöresel şampiyonalarda ilk zaferini 2006 yılında 9 yaşında elde eden Verstappen, 2007 yılında yani 10 yaşında kendi yaş kategorisinde Belçika şampiyonluğunu kazanmayı başardı. 2009 yılında Team Pax Racing takımına katılan Verstappen 2010 yılında Belçika KF5 şampiyonasını bu takımla kazanmayı başardı. 2012 sonuna kadar kartingde çeşitli şampiyonalarda başarılar elde eden Verstappen 2013 yılında ilk defa bir yarış arabası tecrübesi yaşadı.

Max Verstappen bir yarış arabası ile ilk tecrübesini 11 Ekim 2013 yılında Pembrey Pist’inde yaşamıştır. İlk gününde Barazi-Epsilon FR2.0-10 Formula Renault arabası ile 160 tur attı. 2013 yılında çeşitli takımlar ile testlere katılan Verstappen 16 Ocak 2014 yılında ilk kez bir yarış arabası ile Florida Kış Serisi’nde yarışacağı duyuruldu. Florida Kış Serisi’nde bir varlık gösteremese dahi FIA Avrupa Formula 3 Şampiyonası’nda Van Amersfoort takımı ile 10 birincilik, 7 pol pozisyonu, 16 podyum sonucunda 411 puan alarak pilotlar sıralamasında 3. olmayı başardı. Aynı yıl Motopark takımı ile Masters of Formula 3 yarışını da kazanan Varstappen Formula takımlarının radarına girmiş oldu böylece. 2014 yılında aynı zamanda Toro Rosso takımı için test pilotluğu da yapan Max Verstappen, aynı yılın Ağustos ayında Red Bull Junior takımına da katıldı. 6 gün sonra ise Daniil Kvyat’ın Red Bull Racing takımına terfisi ile birlikte Carlos Sainz JR. ile birlikte 2015 Fromula 1 sezonunda Toro Rosso-Renault için yarışacağı kamuoyuna duyuruldu.

Avustralya’da ilk yarışında puan alabilecek seviyede iken motor arızası sonucu yarış dışı kalsa da ilk yarışı için performansı hiç yabana atılacak seviyede değildi Verstappen’in.

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

Formula 1 2015 – Bahreyn Grand Prix – Geniş Özet

Sal, Nisan 21, 2015 1:11pmURL:Embed:Formula 1 2015 – Bahreyn Grand Prix – Yarış Geniş Özet …